Champions League: Καλύτερος ο Άγιαξ, αβαντάζ η Γιουβέντους – Νίκη για την Μπαρτσελόνα

Η Γιουβέντους έφυγε με 1-1 από το Άμστερνταμ, αλλά ο Άγιαξ με την εξαιρετική εμφάνισή του την κρατά στην πρίζα εν όψει της ρεβάνς της Τρίτης στο Τορίνο. Γκολάρες από Νέρες και Κριστιάνο.

Ο Ρονάλντο μετά από ένα πρώτο μέρος που ο Άγιαξ ήταν σαφώς καλύτερος, βρήκε την ευκαιρία σε μια επίθεση που ξεκίνησε ο ίδιος, να σκοράρει με κεφαλιά ψαράκι μετά από μια καταπληκτική σέντρα από τον Ζοάο Κανσέλο. Όμως στο πρώτο λεπτό της επανάληψης, ένα λάθος κοντρόλ του παίκτη που έδωσε την ασίστ στον Κριστιάνο, χάρισε την ευκαιρία στον Νέρες να αρπάξει την μπάλα, να ξεχυθεί στην κόντρα και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στην επανάληψη ο Άγιαξ είχε την υπεροχή, δεν έφτασε όμως σε ξεκάθαρες ευκαιρίες και ήταν η Γιουβέντους με τον Ντάγκλας Κόστα να περνάει όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά να σημαδεύει το δοκάρι στο 85’. Ανοικτοί οι λογαριασμοί για τη ρεβάνς, με τους Ιταλούς να έχουν ένα ελάχιστο προβάδισμα, λόγω του εκτός έδρας γκολ, αλλά οι Ολλανδοί απέδειξαν και με τη Ρεάλ πως δεν καταλαβαίνουν από έδρες και σκορ πρώτου ματς. Για τον Άγιαξ θα λείψει από τη ρεβάνς της Τρίτης, ο Ταλιαφίκο που συμπλήρωσε κάρτες.

Ασταμάτητη χωρίς να ιδρώσει! Η Μπαρτσελόνα δεν φρενάρει πουθενά, πέρασε και από το «Ολντ Τράφορντ» με κυνισμό επικρατώντας με 1-0 της Γιουνάιτεντ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Μπαρτσελόνα με σπασμένα φρένα σε Ισπανία και Ευρώπη!

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε, αφού καθάρισε την ιστορία στη Λα Λίγκα, αποφάσισε να πάει… τρένο και στην Ευρώπη, χωρίς καν να ιδρώσει.

Οι Καταλανοί έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του ματς και συντριπτικά ποσοστά κατοχής, χωρίς να εντυπωσιάσουν αλλά και χωρίς να απειληθούν ποτέ ουσιαστικά, με σχεδόν κυνικό τρόπο πέρασαν από το «Όλντ Τράφορντ» επικρατώντας με 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, και έχουν πλέον πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά μετά το 2015.

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο διπλό των «μπλαουγκράνα» σε νοκ άουτ φάση για το Τσάμπιονς Λιγκ, μετά από επτά συνεχόμενα παιχνίδια στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Με αυτογκολ του Σο στο 12’ που χρειάστηκε VAR «καθάρισε» το ματς η αρμάδα του Βαλβέρδε. Δεν απείλησαν σχεδόν ποτέ στο ματς ουσιαστικά οι παίκτες του Σόλσκιερ.