Champions League: Λίβερπουλ και Μπαρτσελόνα μια… ανάσα από τα ημιτελικά!

Ολοταχώς για τα ημιτελικά του Champions League η Λίβερπουλ! Μέσα σε ένα ημίχρονο, οι Ρεντς ξεχαρβάλωσαν την άμυνα της Σίτι που δέχτηκε τρία γκολ (3-0) στο «Άνφιλντ» και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο ενόψει του επαναληπτικού.

Στην πρώτη ευκαιρία για αντεπίθεση η ομάδα του Κλοπ έκανε τη ζημιά με τον Σαλάχ (12’). Δευτερόλεπτα μετά το 20λεπτο (21’), ο Τσάμπερλεϊν με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Έντερσον, ενώ το πάρτι του πρώτου ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με την κεφαλιά του Μανέ στο 31’.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα, σοβαρεύτηκαν στο ανασταλτικό κομμάτι στο δεύτερο, όμως παρότι πίεσαν αρκετά δεν βρήκαν τρόπο για να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Λίβερπουλ που ουσιαστικά δεν επέτρεψε να βγει κλασική ευκαιρία μπροστά από την εστία του Κάριους.

Η Μπαρτσελόνα δεν συγχωρεί!

Κόντρα στην Μπαρτσελόνα, απαγορεύονται τα λάθη! Γιατί η ομάδα του Βαλβέρδε δεν… χαρίζεται και τιμωρεί!

Όπως έκανε απόψε απέναντι στη Ρόμα, της οποίας επικράτησε με σκορ 4-1 και είναι «αγκαλιά» με την τετράδα του Champions League, ενόψει του επαναληπτικού στο Ολίμπικο.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Ζόρντι Άλμπα, Πικέ, Ουμτιτί, Μπουσκέτς (67’ Παουλίνιο), Σέρζι Ρομπέρτο (83’ Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (85’ Σουάρεθ), Ράκιτιτς, Σουάρες, Μέσι

Στον πάγκο: Σίλεσεν, Ντεμπελέ, Αλκάθερ, Βερμάελεν

Ρόμα: Άλισον, Κολάροφ, Φάτσιο, Μανωλάς, Πέρες, Στρόουτμαν, Πελεγκρίνι (60’ Γκοναλόν), Περότι, Ντε Ρόσι (77’ Ντεφρέλ), Φλορέντσι (72’ Ελ Σαραουΐ), Τζέκο

Στον πάγκο: Σκορούπσκι, Ζέσους, Σικ, Γκέρσον