Champions League: Νέα ήττα και ευρωπαϊκός αποκλεισμός για την Α.Ε.Κ.

Την πέμπτη της ήττα σε ισάριθμους αγώνες στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε το βράδυ της Τρίτης η Α.Ε.Κ.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη έχασε με 2-0 σκορ από τον Άγιαξ στο Ο.Α.Κ.Α. κι έτσι είδε να εξανεμίζονται ακόμη και οι λιγοστές ελπίδες που της είχαν απομείνει για την κατάληψη της τρίτης θέσης, η οποία οδηγεί στην επόμενη φάση του Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» στάθηκαν αξιοπρεπώς στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο ο Τάντιτς με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 68ο λεπτό και με την προβολή του στο 72ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ για τον «Αίαντα», που με αυτό το τρίποντο σφράγισε την πρόκριση.

Μοιραίος παίκτης για την «Ένωση» ήταν ο Λιβάγια, καθώς παραχώρησε πέναλτι στο 66ο λεπτό ενώ ταυτόχρονα αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Κι όλα αυτά στο ντεμπούτο του στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς είχε απουσιάσει από τους προηγούμενους αγώνες λόγω τιμωρίας.