Champions League: Νέα τζάμπα ήττα και αποκλεισμός για την Α.Ε.Κ.

Προδόθηκε ξανά απ’τα στημένα κι αποχαιρέτησε το Ch.League η Α.Ε.Κ. Παρότι άγχωσε την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, η Ένωση είδε τις ελπίδες της να εξανεμίζονται όταν ο Νάτχο άνοιξε το σκορ και πάλι από κόρνερ (1-0).

Τις προσπάθειές της για την μεγάλη έκπληξη στη Μόσχα είδε η Α.Ε.Κ. να πέφτουν στο κενό, λόγω μιας νέας αδράνειας σε στημένη φάση. Η Ένωση «τρόμαξε» την ΤΣΣΚΑ στη «VEB Arena» όμως οι ελπίδες της εξανεμίστηκαν όταν ο Νάτχο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από κόρνερ (1-0).

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Χιμένεθ να μπαίνει δυνατά αλλά στη συνέχεια να βλέπει τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες. Πιο ουσιαστικοί ήταν οι κιτρινόμαυροι στο δεύτερο 45λεπτο, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στην τεράστια διπλή ευκαιρία των Γιόχανσον-Κλωναρίδη. Ενώ όλα έδειχναν ήρεμα στα μετόπισθεν, η ΤΣΣΚΑ «χτύπησε» και πάλι από κόρνερ, με τον Νάτχο να ανοίγει το σκορ στο 74’ και να σφραγίζει την πρόκριση της ομάδας του με δύο νίκες (0-2 και 1-0).

Πλέον η Α.Ε.Κ. θα παλέψει για την είσοδό της στους ομίλους του Europa League, μέσω της φάσης των play-offs όπου την Παρασκευή θα μάθει τον αντίπαλό της.