Champions League: Πρεμιέρα-εφιάλτης για τον Ολυμπιακό, συμμάζεψε τα ασυμμάζευτα ο Πάρντο

Πρεμιέρα-εφιάλτης για τον Ολυμπιακό στους ομίλους του Champions League. Η Σπόρτινγκ έκανε ό,τι ήθελε στο πρώτο ημίχρονο και επικράτησε 3-2.

Μόνο οι Πορτογάλοι και ο Καπίνο υπήρχαν στο γήπεδο στο πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Ζέσους προηγήθηκαν με κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντουμπιά μόλις στο 2’, ενώ στο 13’ είχαν κάνει ήδη το 0-2 με τον Μάρτινς. Στη συνέχεια είχαν δύο δοκάρια με τους Φερνάντες (18’) και Μάρτινς (40’) και το ημίχρονο έκλεισε με τον πρώτο να κάνει το 3-0 με την άμυνα των Πειραιωτών να πιάνεται για τρίτη φορά στον ύπνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός όπως αναμενόταν έπεσε. Η ομάδα του Χάσι ήταν πιο επικίνδυνη, ενώ η Σπόρτινγκ είχε βγάλει το πόδι απ’ το γκάζι. Πάντως είχε την ευκαιρία να πετύχει και τέταρτο τέρμα όμως ο Ντοστ σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά (88’) και στο επόμενο λεπτό ο Πάρντο μείωσε για τους ερυθρόλευκους (89’). Στο… καπάκι (90+3’) ο Κολομβιανός πέτυχε και δεύτερο τέρμα σώζοντας τα προσχήματα.

Το ματς:

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό. Η Σπόρτιγνκ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ντουμπιά έπειτα από στημένη φάση, όπου ο Ιβοριανός βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της περιοχής (2’). Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους όμως σχεδόν δέκα λεπτά αργότερα οι Πορτογάλοι (13’) διπλασίασαν τα τέρματά τους, ύστερα από αντεπίθεση που τελείωσε ο Μάρτινς. Η ομάδα του Χάσι έβλεπε να μην της βγαίνει τίποτα στο γήπεδο και θα μπορούσε να είχε δεχτεί κι άλλο τέρμα αν το σουτ του Φερνάτες δεν σταμάταγε στο δοκάρι (18’).

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να «παγώσουν» τον ρυθμό και να φέρουν πιο κοντά τις γραμμές τους, όμως επιθετικά δεν άγχωσαν σχεδόν καθόλου την άμυνα του Ρουί Πατρίσιο. Τα «λιοντάρια» έχοντας το προβάδισμα στην… τσέπη περίμεναν τις αντεπιθέσεις στις οποίες ήταν «φωτιά». Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου οι Πειραιώτες έπαθαν κι άλλο black out. Οι φιλοξενούμενοι αφού προειδοποίησαν με το δοκάρι του Μάρτινς στο 40’ έκαναν το 3-0 στο 43’ με τον Φερνάντες να βγαίνει ξανά στην πλάτη και να νικάει τον Καπίνο στο τετ-α-τετ.

Σε πιο safe ρυθμό πήγε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο η Σπόρτινγκ. Η ομάδα του Ζέσους πήρε την κατοχή και κυκλοφόρησε την μπάλα παίζοντας και με το ρολόι αφού είχε προίκα το υπέρ της 3-0. Ο Ολυμπιακός επίσης δεν θέλησε να «τρέξει» στο γήπεδο, όμως σταδιακά άρχισε να εκμεταλλεύεται την χαλάρωση των Πορτογάλων κι έγινε για πρώτη φορά στο παιχνίδι πραγματικά απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα, που είχε σαφώς περισσότερη δουλειά.

Το λεπτά κυλούσαν στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό να έχει πλέον τον έλεγχο και να «γυρίζει» την μπάλα έξω από την περιοχή του Ρουί Πατρίσιο. Οι Πορτογάλοι έκαναν συντήρηση όμως θα μπορούσαν να πετύχουν και τέταρτο τέρμα σε δύο κολλητές ενέργειες του Ντοστ (η μία σταμάτησε στο δοκάρι). Στο φινάλε ο Πάρντο, που μπήκε στο ματς ως αλλαγή στο 78′, έσωσε τα προσχήματα με δύο γκολ στο 89’ και στο 90+3’.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ομάρ, Ένχελς, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οφόε, Φορτούνης (46’ Ζντιέλαρ), Μάριν, Καρσελά (78′ Πάρντο), Τζούρτζεβιτς (63’ Εμενίκε)

Στον πάγκο: Προτό, Κούτρης, Νικολάου, Σεμπά

Σπόρτιγνκ Λισαβόνας (Ζόρζε Ζέσους): Ρουί Πατρίσιο, Πιτσίνι, Κοάτες, Ματιέ, Τζόναθαν Σίλβα, Ζέλσον Μάρτινς (72’ Σέζαρ), Μπατάλια, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Ακούνια, Μπρούνο Φερνάντες (87′ Ριστόφσκι), Ντουμπιά (63’ Ντοστ)

Στον πάγκο: Ρουίς, Σαλέν, Πέτροβιτς, Φιγκειρέδο

Διαιτητής: Βίκτορ Κασάι (Ουγγαρία)

Γήπεδο: Καραϊσκάκη