Champions League: Στα προημιτελικά Μπαρτσελόνα και Μπάγερν Μονάχου

Με show του Μέσι στους «8» η Μπάρτσα. Ο Αργεντινός έκανε όργια κόντρα στην Τσέλσι (3-0) στο «Καμπ Νου» και με δύο γκολ και μία ασίστ έστειλε την ομάδα του Βαλβέρδε, που αποθεώθηκε, στα προημιτελικά.

Στα προημιτελικά με χορταστική παράσταση από τον Λιονέλ Μέσι πέρασε η Μπαρτσελόνα. Η Τσέλσι υποκλίθηκε στον Αργεντινό και οι Καταλανοί με το 3-0 στο «Καμπ Νου», αλλά και το 1-1 από το πρώτο ματς στο Λονδίνο πέρασαν στην επόμενη φάση.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μέσι άνοιξε το σκορ, αφού πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά, που πιάστηκε στον ύπνο ύστερα από σουτ από δύσκολη γωνία. Στο 20’ έβγαλε μόνος του τρομερή αντεπίθεση, άνοιξε στον Ντεμπελέ που με σουτ κεραυνό έκανε το 2-0.

Η Τσέλσι πάντως το πάλεψε αρκετά και άξιζε ένα γκολ. Στο 45+1’ στάθηκε άτυχη όταν ο Μάρκος Αλόνσο (ήταν εξαιρετικός) σημάδεψε το δοκάρι με φάουλ, ενώ οι μπλε είχαν ευκαιρίες και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρος. Στο 63ο λεπτό ο Μέσι «καθάρισε» οριστικά και αμετάκλητα την πρόκριση, καθώς ο Σουάρες του άνοιξε τη μπάλα ύστερα από αντεπίθεση και αυτός πέρασε και πάλι την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κουρτουά. Στη συνέχεια του ματς είχε αρκετές φάσεις και από τις δύο πλευρές, ενώ οι μπλε είχαν και δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά του Ρούντιγκερ στο 90.

Γι αυτό είσαι η Μπάγερν!

Με πανηγυρικό τρόπο πέρασε η Μπάγερν Μονάχου στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς επικράτησε 3-1 της Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη, μετά το 5-0 του πρώτου αγώνα.

Θα περίμενε κανείς ότι η Μπάγερν Μονάχου, έχοντας ως «προίκα» το υπέρ της 5-0 από το πρώτο παιχνίδι θα πήγαινε στην Κωνσταντινούπολη, απλώς για να βγάλει την υποχρέωση απέναντι στην Μπεσίκτας.

Όταν μιλάμε, όμως, για τους Βαυαρούς, πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας ότι κάθε παιχνίδι αντιμετωπίζεται με τη σοβαρότητα την οποία επιβάλλει το κύρος και η ιστορία αυτού του τόσο μεγάλου κλαμπ.

Κάπως έτσι, λοιπόν, ήρθε το 3-1 επί των Τούρκων που έδωσε ακόμα πιο πανηγυρική νότα στην πρόκριση της ομάδας του Χάινκες στα προημιτελικά του Champions League.