Champions League: Πρόκριση-όνειρο για τη Σεβίλλη – Στα προημιτελικά και η Ρόμα

Οι Ανδαλουσιανοί έκαναν κηδεία (1-2) με γκολ του Μπεν Γεντέρ στην ανύπαρκτη και παθητική Γιουνάιτεντ του Μουρίνιο και επικρατώντας στο «Ολντ Τράφορντ» πέρασαν στους «8»

Ένα γερό μάθημα στη Γιουνάιτεντ και πιο συγκεκριμένα στον Ζοσέ Μουρίνιο έδωσε η Σεβίλλη, με την ίδια να επιβραβεύεται με μια πανάξια πρόκριση στους «8» του Champions League μέσα στο «Ολντ Τράφορντ».

Η ομάδα του Βιντσέντσο Μοντέλα επιβεβαίωσε την αγωνιστική της ανωτερότητα έναντι της Γιουνάιτεντ και στο δεύτερο ματς, έπειτα από αυτό πριν από δύο εβδομάδες στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» και με ήρωα τη «χρυσή» αλλαγή, Μπεν Γεντέρ (74′, 78′), που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, επικράτησε 2-1, υποχρεώνοντας τον Πορτογάλο τεχνικό σε μία από τις μεγαλύτερες αποτυχίες του.

Σαν γνήσια Ιταλίδα η Ρόμα!

Με την γνωστή και πολυφορεμένη συνταγή του 1-0 η Ρόμα προκρίθηκε στα προημιτελικό. Χάρη στο γκολ του Τζέκο οι τζιαλορόσι ανέτρεψαν την ήττα στο πρώτο ματς (2-1) και πέταξαν την Σαχτάρ εκτός.

Στους «8» του Champions League πέρασε η Ρόμα. Οι τζιαλορόσι έφεραν τον επαναληπτικό με την Σαχτάρ στο «Ολίμπικο» στα μέτρα τους και με γκολ του Τζέκο πήραν τη νίκη 1-0 και την πρόκριση ανατρέποντας την ήττα με σκορ 2-1 στην Ουκρανία.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες. Οι παίκτες του Φονσέκα ήταν καλύτεροι στο πρώτο, όπου είχαν την κατοχή και τον έλεγχο του παιχνιδιού και δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους γηπεδούχους. Η διαφορά ήταν ότι στο δικό της καλό ημίχρονο η Ρόμα βρήκε και δίχτυα, όταν ο Τζέκο βγήκε απέναντι στον Πιατόφ στο 52’ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Σαχτάρ πάντως διεκδίκησε μέχρι τέλους τις πιθανότητές της και παρότι έμεινε με δέκα στο 79’ άγχωσε για τα καλά τους «τζιαλορόσι» μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.