Champions League: Ο Σωκράτης στέρησε θρίαμβο απ’ τον Α.Π.Ο.Ε.Λ.

Ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. έφερε ισόπαλο 1-1 με τη Ντόρτμουντ, παρά τις απώλειες των Ντε Καμάργκο και Βάτερμαν. Ο Ποτέ έκανε το 1-0 στο 62′, ο Σωκράτης ισοφάρισε για τη Ντόρτμουντ.

Σε ένα ματς με εναλλαγές συναισθημάτων και πολλές συγκινήσεις, ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. κατάφερε να μείνει όρθιος, παρά τις απώλειες των Ντε Καμάργκο και Βάτερμαν, να έρθει ισόπαλος 1-1 με την Ντόρτμουντ και να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της 3ης θέσης. Ο Σωκράτης πέντε λεπτά μετά το γκολ του Ποτέ, ισοφάρισε αλλά δεν πανηγύρισε το τέρμα που σημείωσε. Ο Καγκάβα είχε δοκάρι στο 69′ μεγάλη ευκαιρία ο Αλωνεύτης στο 78′.

-Καμία δεν χαλάστηκε από την μεταξύ τους ισοπαλία στο Μπερναμπέου. Ρεάλ Μαδρίτης και Τότεναμ έμειναν στο 1-1, ωστόσο η γκέλα της Ντόρτμουντ στην Κύπρο, τις διατήρησε μεγάλο αφεντικό για πρόκριση.

-Φουλ για πρόκριση στον 7ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπεσίκτας που επικράτησε 2-1 της Μονακό εκτός έδρας με ανατροπή κι έκανε το «3Χ3»!

-Με μεγάλη ανατροπή και ολοκληρώνοντας το ματς με 10 παίκτες, η Σαχτάρ πέρασε με σκορ 2-1 από το Ντα Κάιπ και άφησε τη Φέγενορντ στον πάτο του ομίλου, την ώρα που η ίδια συνεχίζει να ονειρεύεται κορυφή

-Πω πω μια Λίβερπουλ! Η ομάδα του Γίρκεν Κλοπ… παρέσυρε την άμοιρη Μάριμπορ και επικρατώντας με το απίστευτο 7-0 στη Σλοβενία, πανηγυρίζει τη μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη στην ιστορία της!

-Ασταμάτητη σε Αγγλία και Ευρώπη συνεχίζει η Μαν. Σίτι! Η καυτή ομάδα του Γκουαρντιόλα λύγισε και τη Νάπολι (2-1) και βάζοντάς τη σε μπελάδες, έκανε το «3 στα 3» στο Champions League.

-Αυτό δεν ήταν ήττα, ήταν συντριβή! Η Σπαρτάκ Μόσχας ισοπέδωσε τη Σεβίλλη στη Ρωσία με 5-1 και έδειξε έτοιμη να μπει… σφήνα σε Ισπανούς και Λίβερπουλ στην υπόθεση πρόκριση.

-Με μία καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, η Λειψία νίκησε 3-2 την Πόρτο στη Γερμανία για την τρίτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε την πρώτη της νίκη και ανέβηκε δεύτερη.