Champions League: Τους τα… έδειξε ο Ρονάλντο και προκρίθηκε! – 7άρα η Σίτι!

Ποιος είπε πως δεν γίνονται πλέον θαύματα; Με τον αφηνιασμένο Κρ. Ρονάλντο να κάνει χατ-τρικ, η Γιουβέντους επικράτησε 3-0 και έστειλε… σπίτι της την Ατλέτικο, ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου ματς!

Γιουβέντους με… cojones!

Με μεγαλειώδη εμφάνιση του αφηνιασμένου Κριστιάνο Ρονάλντο, η Μεγάλη Κυρία έκανε μια… μπουκιά την Ατλέτικο, επικράτησε 3-0 και την έστειλε «σπίτι» της παρότι είχε επικρατήσει με 2-0 στο πρώτο ματς στη Μαδρίτη!

Απίθανη παράσταση από τον ΜΥΘΙΚΟ Πορτογάλο παικταρά, που έδειξε γιατί συγκαταλέγεται ανάμεσα στους κορυφαίους ποδοσφαιριστές όλων των εποχών! Αφού άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 27ο λεπτό και στο 49’ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο το σκορ του πρώτου αγώνα, αξιοποίησε στο 86΄το πέναλτι που κέρδισε ο Μπερναντέσκι από τον Κορέα, ολοκληρώνοντας μια μυθική ανατροπή!

Πρώτη φορά στην ιστορία της η Γιουβέντους καταφέρνει να γυρίσει το 2-0 του πρώτου ματς σε βάρος της, σε ευρωπαϊκή διοργάνωση και βρίσκεται στα προημιτελικά του Champions League. Πλήρωσε την κλασσική αμυντική της προσέγγιση η Ατλέτικο Μαδρίτης, που δεν… εμφανίστηκε στο γήπεδο και έφτιαξε μόλις μία φάση σε όλο το παιχνίδι!

Με τον Σέρχιο Αγουέρο να σκοράρει δις, φτάνοντας τα 12 γκολ στα τελευταία 12 ματς στο Champions League, και τον Σανέ να βγάζει τρεις ασίστ η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε 7-0 τη Σάλκε, που… άντεξε 33’.

Με τους Αγουέρο, Σανέ και Στέρλινγκ σε… μεγάλα κέφια, η Μάντσεστερ Σίτι κέρδισε με το ασύλληπτο 7-0 τη Σάλκε στο «Έτιχαντ Στέιντιουμ» και, σε συνδυασμό με τη νίκη της και στο πρώτο ματς, «σφράγισε» το εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού Champions League.

O μεν Αγουέρο, που μετρούσε 11 γκολ στα 11 τελευταία τους ματς στη διοργάνωση, έκανε το… 12/12 και παράλληλα σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε τέσσερα διαδοχικά παιχνίδια, νικώντας τον Φέρμαν στο 35’ και στο 38’. Ενώ ο Αργεντινός επιθετικός είχε κι ένα δοκάρι, στο 14ο λεπτό…

Από… κοντά ο Σανέ, με τον Γερμανό εξτρέμ να σκοράρει στο 42ο λεπτό και να «σερβίρει» το τέταρτο τέρμα των «πολιτών» στον Στέρλινγκ, ο οποίος είχε μια ασίστ στον Αγουέρο, στο 57ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, ο Σανέ είχε συμμετοχή και στο γκολ του Μπερνάρντο Σίλβα, στο 71ο αλλά και στο τέρμα που πέτυχε ο πιτσιρικάς Φοντέν, που είχε περάσει νωρίτερα μάλιστα αλλαγή, στο 78ο λεπτό του ματς!

Ενώ ο Ζεσούς που επίσης ήρθε από τον πάγκο, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, στο 84’, ολοκληρώνοντας μια ανεπανάληπτη ποδοσφαιρική «παράσταση» για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και προσθέτοντας μια «κηλίδα» στην ευρωπαϊκή ιστορία της γερμανικής ομάδας.