Champions League: Τεράστιος Α.Π.Ο.Ε.Λ. στη Βεστφαλία!

Άντεξε στο σφυροκόπημα της Ντόρτμουντ και με τον Ποτέ να σκοράρει όπως και στο πρώτο ματς πήρε ισοπαλία 1-1 που τον κρατά ζωντανό στο κυνήγι της τρίτης θέσης.

Μόνο… σύμπτωση δεν ήταν το 1-1 στο ΓΣΠ! Ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε παλικαρίσια απέναντι στη Ντόρτμουντ ΚΑΙ στη Βεστφαλία φεύγοντας με το ίδιο σκορ και πλέον ισοβαθμώντας με τους Γερμανούς έχει ακέραιες ελπίδες για την τρίτη θέση που οδηγεί στο Europa League. Ο Μικαέλ Ποτέ στο 51’ απάντησε στο γκολ του Ράφαελ Γκερέιρο από το 29’, με την ομάδα του Γιώργου Δώνη να απειλεί στο τέλος και για «διπλό».

-Οι «δράκοι» της Πόρτο «έκαψαν» τη Λειψία, τη νίκησαν 3-1 στο «Ντραγκάο» για την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και ανεβήκαν στη δεύτερη θέση του έβδομου ομίλου.

-Σε μία νίκη που πιθανότατα ισοδυναμεί με πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έφτασε η Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία επικράτησε της Φέγενορντ με 3-1 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μάρλος.

-«Τρένο» στους «16» η Μαν. Σίτι! Αν και έμειναν πίσω στο σκορ, οι «πολίτες» νίκησαν 4-2 τη Νάπολι, έκαναν το 4/4 στον όμιλο, με τους Ιταλούς πλέον να είναι στο… καναβάτσο! Ιστορία έγραψε ο Αγουέρο.

-Για ένα ημίχρονο στάθηκε εμπόδιο στη Λίβερπουλ η Μάριμπορ. Η ομάδα του Κλοπ ανέβασε ταχύτητα στο δεύτερο 45λεπτο και καθάρισε τους Σλοβένους (3-0), κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης.

-Τι ομαδάρα είναι αυτή! Η τρομερή Τότεναμ διέλυσε (3-1) το… φάντασμα της Ρεάλ Μαδρίτης στο Λονδίνο και προκρίθηκε και μαθηματικά στους «16» του Champions League -πιθανότατα και ως πρώτη!

-Η Σεβίλλη επικράτησε της Σπαρτάκ Μόσχας 2-1 και πέρασε στην 2η θέση της βαθμολογίας στον 5ο όμιλο με επτά βαθμούς, δύο περισσότερους από την αντίπαλο της και έναν λιγότερο από την Λίβερπουλ.

-Ρώσικη ρουλέτα και η μπίλια στο… X. Μπεσίκτας και Μονακό ήρθαν ισόπαλες (1-1) και ενώ θα μπορούσαν να φθάσουν και οι δύο στη νίκη, αλλά είναι σαν να έχασε η ομάδα του Ζαρντίμ.