Copa Africa: Στον τελικό η Αίγυπτος του Ουάρντα – Έβαλε το προτελευταίο πέναλτι (Βίντεο)

Με πρωταγωνιστή τον Ελ Χαντάρι, που έπιασε τα δύο τελευταία πέναλτι και τον Ουάρντα να σκοράρει το προτελευταίο, η Αίγπυτος απέκλεισε την Μπουρκίνα Φάσο (4-3) και πέρασε στον τελικό (1-1 κ.δ.).

Στον τελικό του Κόπα Άφρικα η Αίγυπτος! Οι Φαραώ απέκλεισαν την Μπουρκίνα Φάσο στη ρώσικη ρουλέτα, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ελ Χαντάρι που έπιασε δύο πέναλτι και τον Ουάρντα να σκοράρει το προτελευταίο.

Η Μπουρκίνα Φάσο ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, είχε 9 τελικές αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει σε καμία από αυτές. Πλήρωσε, όμως, την αστοχία της και την φλυαρία της, καθώς η Αίγυπτος στο 67’ άνοιξε το σκορ με τον καλύτερό της παίκτη, τον Μοχάμεντ Σαλάχ. Η απάντηση, όμως, από τους τυπικά γηπεδούχους ήταν άμεση καθώς έξι λεπτά αργότερα ο Μπέινς διαμόρφωσε το 1-1.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, ωστόσο, ούτε εκεί υπήρξε νικητής και οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στη ρώσικη ρουλέτα. Ο Ελ Σαϊντ αστόχησε στο πρώτο πέναλτι και η Μπουρκίνα Φάσο είχε το πλεονέκτημα για να προκριθεί, ωστόσο ο Ελ Χαντάρι έσωσε τα δύο τελευταία (των Κουακού και Τραορέ), με τον Ουάρντα να βάζει το τελευταίο και τους Φαραώ να περνάνε στον τελικό της διοργάνωσης!