Β’ Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.: Πρωταθλητές οι νέοι του Χαρίλαου Τρικούπη

Την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β´Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε. ανδρών πανηγυρίζει από χθες η under21 ομάδα του Χαρίλαου Τρικούπη καθώς επικράτησε με σκορ 73-81 εκτός έδρας του Α.Γ.Ο. Φιλιππιάδας και πήρε τη πρώτη θέση στα play offs ανόδου.

Οι νέοι μας λοιπόν έκλεισαν μια ονειρική σεζόν με απολογισμό 19 νίκες και 1 ήττα κατακτώντας δίκαια το πρωτάθλημα.
Στα του παιχνιδιού ισορροπημένο το ξεκίνημα ανάμεσα στις δύο ομάδες οι οποίες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ σε όλη τη πρώτη περίοδο. Με ένα buzzer beater τρίποντο του Διονύση Τριπολίδη η ομάδα μας θα κλείσει προηγούμενη τη πρώτη περίοδο με σκορ 20-22.

Πολύ δυναμικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο για τους νεαρούς αθλητές μας οι οποίοι με τρομερές άμυνες θα πετύχουν εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο με συνέπεια να τρέξουν ένα σερί 0-12 και το σκορ να γίνει 20-34 στο 14’. Οι γηπεδούχοι όμως θα βρουν τις επιθετικές λύσεις με κορυφαίους τους Ροντογιάννη και Ζήκο και θα τρέξουν αυτοί με τη σειρά τους ένα σερί 16-6 για να κλείσει το ημίχρονο εν τέλει με σκορ 36-40 υπέρ της ομάδας μας.

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στην ομάδα μας. Με πανέμορφες συνεργασίες στην επίθεση οι παίχτες μας έβρισκαν πάντα ξεμαρκάριστα σουτ και ευστοχούσαν με αποτέλεσμα η διαφορά διαρκώς να ανεβαίνει και στο 27’ να φτάνει μέχρι και τους 23 πόντους (40-63). Τελικά η τρίτη περίοδος θα ολοκληρωθεί με την ομάδα μας μπροστά στο σκορ με 48-65 με την υπόθεση νίκη ουσιαστικά να έχει τελειώσει.
Αυτό έδωσε την ευκαιρία στο κόουτς Κακατσίδη να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στη τέταρτη και τελευταία περίοδο σε όλα τα παιδιά που είχε στη διάθεση του. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι και τους 8 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα 73-81 με τη κόρνα της λήξης να βρίσκει τους νεαρούς αθλητές μας να πανηγυρίζουν τη κατάκτηση του πρωταθλήματος που ήταν και ο στόχος από την αρχή της χρονιάς.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές αυτής της επιτυχίας και αισθανόμαστε υπερήφανοι καθώς βλέπουμε ότι το Μεσολογγίτικο μπάσκετ έχει μέλλον και ελπίζουμε ακόμη περισσότερα από αυτά τα παιδιά στο άμεσο μέλλον να στελεχώσουν και την αντρική ομάδα στις εθνικές κατηγορίες.