EB: Αδίκησε τον εαυτό του στη Βαλένθια ο Παναθηναϊκός

Τα γκρέμισε όλα ο Παναθηναϊκός, που πλήρωσε την κακή του άμυνα για 30 λεπτά και παρά την επική αντεπίθεση που επιχείρησε στο φινάλε, έφυγε ηττημένος από τη Βαλένθια (94-87).

Ένας άψυχος για 30 λεπτά Παναθηναϊκός, υποτάχθηκε στη Βαλένθια (94-87 εκτός έδρας) και έπραξε ολικό πισωγύρισμα, αφού προερχόταν από 3 διαδοχικές νίκες.

Το «τριφύλλι» έμπαζε αμυντικά στις 3 πρώτες περιόδους και έδωσε πολλά δικαιώματα στους γηπεδούχους, ενώ ξύπνησαν στην τέταρτη και επιχείρησαν εντυπωσιακή αντεπίθεση, ωστόσο απέτυχαν στις λεπτομέρειες (βλ. αστοχία στις βολές και χαμένα ριμπάουντ) στο φινάλε.

Στο 13-9 υποχώρησαν οι «πράσινοι» και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 5η θέση. Διασώθηκαν οι Καλάθης (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ράις (21 πόντοι).