Επισκοπή – Α.Ε.Μ.: Στις καθυστερήσεις κρίθηκε ο τίτλος στην ΕΠΣ Ρεθύμνου!

Απίστευτο! Η ομάδα μας κατάφερε να σκοράρει στο 93’ με τον Λευτέρη Ρουσσάκη και να πάρει στα χέρια της την κούπα του πρωταθλήματος, όμως 90 δευτερόλεπτα μετά, ο Γεωργόπουλος ισοφάρισε για την ΑΕΜ σε 1-1 με τον τίτλο να κλείνει πια προς Πέραμα μεριά…

Κρίμα, χάθηκε μια τεραστίων διαστάσεων ευκαιρία για ένα πρωτάθλημα που θα ήταν κόντρα σε αντίξοες συνθήκες.
Θα πρέπει ωστόσο να υπογραμμιστεί ότι οι περίπου 900 φίλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» έγιναν θιασώτες ενός έργου που δεν έχει ξαναπαιχτεί στα χρονικά. Γκολ στο γκολ στις καθυστερήσεις σε ντέρμπι που έκρινε τίτλο…

Κρίμα επίσης, γιατί η ομάδα μας άξιζε αυτόν τον τίτλο βάσει της όλης εικόνας της στο πρωτάθλημα  μη έχοντας χάσει ποτέ από την ΑΕΜ. Αντιθέτως την κέρδισε δύο φορές (1-3 στο πρωτάθλημα, 0-2 στο κύπελλο).

Το ματς:

Στο α’ ημίχρονο η ομάδα μας αν και μπήκε αρχικά λίγο μουδιασμένα, στη συνέχεια θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό της. Στάθηκε άτυχη στο 14’ με το φοβερό σουτ του Μαυρομάτη στο δοκάρι.

Στο 3’ ο Δελήμπασης έβγαλε μια μπαλιά με τον Μερτίρι να κερδίζει την κεφαλιά δίχως όμως να απειλήσει άμεσα στον Δημαράκη.
Στο 14’ ο Μαυρομάτης εξαπόλυσε έναν «κεραυνό» με τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βογιατζιδάκη.

Στο 34’ο Μερτίρι σούταρε διαγώνια για να διώξει με προβολή προ του τέρματος ο Κολοβάκης.
Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το απευθείας χτύπημα φάουλ του Δελήμπαση, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Δημαράκη.

Στο 49’ ο Μαυρομάτης σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.
Στο 52’ ο Μερτίρι σούταρε λίγο άουτ.

Στο 60’ ο Φράγκος σούταρε με δύναμη, ο Φονσέκα θέλησε να σκοράρει με το κεφάλι από κοντά όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 76’ ο Φονσέκα από τη μικρή περιοχή δεν κατάφερε με προβολή να σκοράρει στέλνοντας τη μπάλα άουτ ενώ στο 78’ ο Δαραμάρας δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Δημαράκη..

Στο 82’ ο Ματαραγκάσι βγήκε σχεδόν μόνος του απέναντι στον Δημαράκη με τον πορτιέρο της ομάδας μας να σώζει την εστία του.

ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0: Στο 93′ από την σέντρα του Σπανουδάκη, ο Φονσέκα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρουσάκης τη δεύτερη σκοράροντας για την ομάδα μας ένα γκολ που σήμαινε τίτλο!

ΓΚΟΛ! 1-1: Στο 95′ ο Ματαραγκάσι βγήκε από αριστερά, έκοψε την μπάλα στον επερχόμενο Γεωργόπουλο και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Η διαιτησία: Ρ. Σταυρουλάκης, Φραγκιαδάκης, Βιζιργιανάκης.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Βασιλείου): Δημαράκης, Κολοβάκης, Μπάτζεφ (64’ Σκούφος), Νίκου, Ρουσσάκης, Χαλκιαδάκης (61’ Φοβάκης), Μιχελακάκης, Νάκας, Μαυρομάτης, Φονσέκα, Φράγκος (82′ Σπανουδάκης).

AEM (Μπουλιός): Βογιατζιδάκης, Σιόρε, Γεωργόπουλος, Σηφάκης, Ψυχουντάκης, Δελήμπασης, Αντιασβίλι (85’ Μαγάκης), Κουδουνάκης, Δαραμάρας (89′ Μεταξάκης), Μερτίρι, Κριτσωτάκης (53’ Ματαραγκάσι).