Α’ ΕΠΣΝΑ: Το πάλεψαν και οι δυο, παραμένει ο Απόλλωνας Δοκιμίου – Υποβιβάζεται ο Α.Ο. Χάλκειας

Αν το παιχνίδι δεν ήταν για το ποδόσφαιρο αλλά για το μπάσκετ θα ακούγαμε από τον σπίκερ να λέει την γνωστή ατάκα του Δημήτρη Χατζηγεωργίου: «Απίστευτο, συγκλονιστικό, συναρπαστικό, γκρανγκινιολικό και χιτσκοκικό παιχνίδι».

Πριν από λίγα λεπτά ολοκληρώθηκε ο τελικός των τελικών στο γήπεδο του Δοκιμίου με τον Απόλλωνα να ψάχνει δυο αποτελέσματα (νίκη ή ισοπαλία) τη στιγμή που η ομάδα του Α.Ο. Χάλκειας ήθελε τη νίκη και μόνο τη νίκη.

Όπως, είχε συμβεί και στους δυο πρώτους τελικούς ο Απόλλωνας προηγήθηκε αλλά σαν αυτόχειρας δέχθηκε όχι ένα αλλά δύο τέρματα και εκεί που όλα έδειχναν να έχουν πάρει το δρόμο τους, ο Νίκος Λύρος ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις και κάνει το 2-2 αποτέλεσμα που διατηρεί τον Απόλλωνα στην Α’ κατηγορία με τον Α.Ο. Χάλκειας να υποβιβάζεται στην Β’ κατηγορία, για τη νέα αγωνιστική περίοδο 2017-2018.

Επιμέλεια: Παρασκευάς Μάζης