Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Ήττα από τους Αργοναύτες για την ΑΛΦΑ 93

Την δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε η ΑΛΦΑ 93 το περασμένο Σάββατο (21/10) στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου. Οι παίκτες του Χρήστου Σταυρόπουλου ηττήθηκαν με 61-42 από τους Αργοναύτες Αγρινίου, οι οποίοι είχαν σε εξαιρετική μέρα τον πρώην παίκτη της ΑΛΦΑ 93, Σπύρο Τσιρώνη.

Με μπροστάρη τον έμπειρο Τσιρώνη, ο οποίος πέτυχε 33 πόντους, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην μεγάλη νίκη.
Το παιχνίδι ήταν σε γενικές γραμμές ισορροπημένο, με εξαίρεση το τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με το σκορ να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα (26-21 σκορ ημιχρόνου).
Στην επανάληψη οι Αργοναύτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να μπορούν να πάρουν διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως μίλησε η εμπειρία του Τσιρώνη, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-12, 11-9, 13-11, 22-10.
Αργοναύτες (Παπαθανασόπουλος-Τσιρώνης): Μουρκούσης, Τσέπας 6, Κουτρουμάνος, Ξανθόπουλος, Αργυρίου 8, Μαρκουίζος, Καραμπέτσος 2, Τσιρώνης 33, Παπαθανασόπουλος, Τραϊφόρος 2, Δρακονταϊδης 10.
ΑΛΦΑ (Σταυρόπουλος): Κυριαζής 18(4), Σωτηρόπουλος 3(1), Τσέλιος, Παπαθανασόπουλος 5(1), Κουβέλης, Καραπιπέρης, Ρέντζιος 6(1), Βατίστας 5, Παρθένης 3, Τασόπουλος, Κόκκιος 2.