EuroCup Γυναικών: Το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «8» έκανε ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «8» του Eurocup έκανε ο Ολυμπιακός… Επικράτησε με 65-60 της Τζιρόνα στο κλειστό της Γλυφάδας και πάει με αβαντάζ πέντε πόντων στον επαναληπτικό που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (11/1) στην Ισπανία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 18-7 και 19-13 με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να αντιδράσουν, μείωσαν σε 27-24, αλλά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 31-24.

Η Τζιρόνα πίεσε στη συνέχεια και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο με 34-33 και λίγο αργότερα με 46-41. Ο Ολυμπιακός ωστόσο «επέστρεψε» στο παιχνίδι και με τις Μάλτση και Καλτσίδου ισοφάρισε σε 49-49. Ο αγώνας έγινε ντέρμπι, ένα τρίποντο της Μακόλι έκανε το 63-58, ακολούθησαν δυο βολές της Ρομέο όπου μείωσε σε 63-60 για γράψει το τελικό 65-60 η Μακόλι από τη γραμμή του φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 31-24, 41-46, 65-60.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 6, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 8, Μάλτση 13 (2), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου, Άντερσον 7, Μακόλι 15 (1), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 14 (2)

ΤΖΙΡΟΝΑ (Σούρις): Μαρτίνεθ 2, Μέντι 12 (2), Μπους, Τραορέ 5, Αλκολάντο, Αλμινάϊτε 3, Ρομέο 22 (6), Έβανς 6, Κολιάντο 10