Euroleague Basketball: Θρύλε, η Πόλη σου!

204419

Μέγας… Ολυμπιακός στην Πόλη του! Η τριάδα Σπανούλη, Πρίντεζη και Λοτζέσκι έκανε ό,τι ήθελε την Νταρουσάφακα και σε συνδυασμό με την τρομερή άμυνά τους, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη νίκη με 77-71!

Έπαθε και… έμαθε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, μετά την ήττα από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, πραγματοποιώντας μία μεγάλη εμφάνιση στην αγαπημένη τους… Πόλη και νικώντας 77-71 την Νταρουσάφακα! Σε τρομερή ημέρα η τριάδα των Σπανούλη, Πρίντεζη και Λοτζέσκι, με τον Γκριν να «μιλά» στα δύσκολα στο τέλος και τους Χάκετ-Μπιρτς να βγάζουν… αμυνάρες και έτσι οι Πειραιώτες να πηγαίνουν στο 6-4 στην Ευρωλίγκα.

Στους 15 πόντους σταμάτησαν οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι, με τον Σπανούλη να είχε 13 και τον Γκριν να προσθέτει 10, ενώ από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεχώρισε ο Κλάιμπερν με 21 πόντους.

Το ματς

Τον Μιλουτίνοφ επέλεξε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην αρχική πεντάδα και αυτό του βγήκε στα πρώτα λεπτά. Ο Σέρβος ήταν… βράχος στις δύο ρακέτες και με τους Σπανούλη-Πρίντεζη να ξεκινούν ορεξάτοι το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-8), το οποίο έφτασε ακόμη και στο +5 (9-14). Χτυπώντας στο τρανζίσιον, η Νταρουσάφακα έφερε το ματς στον πόντο (13-14), αλλά στη συνέχεια η είσοδος του Λοτζέσκι έστειλε τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (16-22). Η επίθεση των Πειραιωτών συνέχισε να δουλεύει καλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε στο +3 (21-24).

Λόγω της απουσίας των Σπανούλη-Πρίντεζη στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός υπέστη ένα μίνι μπλακ-άουτ στην επίθεση, με την Νταρουσάφακα να το εκμεταλλεύεται αυτό και να παίρνει το προβάδισμα (28-26). Όμως, στη συνέχεια οι Μπιρτς και Χάκετ έβγαζαν μεγάλες άμυνες και με τον Λοτζέσκι να… πυροβολεί από παντού, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν στο +9 (28-37). Η τουρκική ομάδα αντέδρασε με τον Κλάιμπερν (32-37) και διατηρούνταν στο -5 (34-39) μέχρι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Εκεί, «μίλησε» ξανά η τρομερή άμυνα των Πειραιωτών και με τους Πρίντεζη και Παπανικολάου να «καθαρίζουν» στην επίθεση, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με τη μέγιστη διάφορά τους (34-43).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (36-47). Στο επόμενο τρίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν απανωτά λάθη στην επίθεση, αλλά δεν το πλήρωσαν αρκετά λόγω της καλής τους άμυνας (40-49), με τον Μάντζαρη να τους στέλνει στο +12 (40-52), στα μισά. Παρ’ όλα αυτά, όμως, οι Πειραιώτες δεν βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με την Νταρουσάφακα από την άλλη να παίρνει… φωτιά έξω από τα 6,75μ. με τον Μπερτάνς και να ρίχνει τη διαφορά στο -4 (51-55), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι πρωταθλητές Ελλάδας περιόρισαν ξανά τους γηπεδούχους και με καλάθι του Γκριν, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +6 (51-57).

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που όριζε τον ρυθμό του ματς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και έτσι παράλληλα διατηρούσε μία διαφορά ασφαλείας (56-63). Όμως, τα τέσσερα φάουλ των Μιλουτίνοφ και Μπιρτς, ανάγκασαν την παρουσία του Γιανγκ στο παρκέ και με την αδυναμία του τελευταίου να σταματήσει τον Αλντεμίρ, η διαφορά έπεσε στο καλάθι στα μισά (61-63). Με πολύ σημαντικό τρίποντο του Γκριν, οι Πειραιώτες «ξεκόλλησαν» προς στιγμήν (61-67), αλλά ο Γουίλμπεκιν δεν έχανε σουτ έξω από τα 6,75μ., με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά (67-69). Ο Γκριν δήλωσε ξανά «παρών» για τους «ερυθρόλευκους» και με τις δύο βολές του Σπανούλη η διαφορά πήγε στο +7 (67-74), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός έπαιζε με το χρόνο και έτσι έφτασε στην πολύ μεγάλη νίκη με το τελικό 77-71.