Euroleague Basketball: Ξέσπασε στην Γαλατά ο Παναθηναϊκός

213730

Ένας Παναθηναϊκός πεισμωμένος από την άσχημη ήττα και εμφάνιση κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ξέσπασε στη Γαλατασαράι, συντρίβοντάς τη 85-58 στο ΟΑΚΑ και ανέβηκε στο 6-5 στην Ευρωλίγκα.

Την βαριά ήττα και την άσχημη εμφάνιση από την Μπαρτσελόνα άφησε πίσω του ο Παναθηναϊκός Superfoods. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έμοιαζε… τσαντισμένη και ξέσπασε πάνω στην Γαλατασαράι, διαλύοντάς την 85-58! Στο 6-5 το ρεκόρ των «πρασίνων» στην Ευρωλίγκα, στο 3-8 αυτό της «τσιμπόμ».

Τέσσερις… διψήφιοι παίκτες για τον Παναθηναϊκό (Καλάθης, Τζέιμς, Σίνγκλετον, Ρίβερς), ενώ και ο Γκάμπριελ έκανε πολύ καλή εμφάνιση, δείχνοντας τι θα μπορέσει να προσφέρει μόλις προσαρμοστεί πλήρως! Προσπαθούσε μόνος του ο Σιλμπ από πλευράς Γαλατά (15 π.).

Το ματς

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν νωρίς 4-0 με τους Φελντέιν και Γκάμπριελ να σκοράρουν. Άμεση απάντηση της Γαλατά με καλάθι του Σιλμπ (4-2) αλλά το πρώτο δίποντο του Νίκολς στο ματς έφερε τον Παναθηναϊκό Superfoods ξανά στο +4. Ένα γρήγορο 8-2 των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ έφερε την ομάδα του σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (14-4). Οι Τούρκοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Σμιθ μείωσαν τη διαφορά (16-10) αλλά ο Καλάθης με τέσσερις σερί πόντους έφερε το σκορ ξανά στη μέγιστη τιμή του (20-10). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Σιλμπ να σκοράρει με τρίποντο σε νεκρό χρόνο και να μειώνει για τη Γαλατά στο -7 (20-13).

inner

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν πολύ καλός στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση έβρισκε τον τρόπο να σκοράρει μέσα από τη γραμμή των 6,75 μ. Έξω από αυτή, όμως, είχε 0/6 σουτ! Από την άλλη η Γαλατασαράι περιοριζόταν σε ατομικές εμπνεύσεις των περιφερειακών της (Γκιουλέρ, Σμιθ) αλλά και του Σιλμπ!
Ο Σιλμπ με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου σκόραρε εκ νέου έξω από την γραμμή του τριπόντου μειώνοντας κι άλλο το σκορ αλλά ο Τζέιμς με δίποντο έδωσε και πάλι αέρα 6 πόντων στους «πράσινους». Ο Σιλμπ το είχε πάρει… προσωπικά και με νέο τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους, η οποία και διατηρήθηκε μέχρι τα μέσα της περιόδου. Ο Τάιους λίγο μετά το πέρας του πενταλέπτου σκόραρε με κάρφωμα και έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (26-25), αλλά ο Ρίβερς έδωσε «ανάσα» στους «πράσινους» με ωραίο τζαμπ σουτ. Ένα νέο κάρφωμα του Τάιους έριξε ξανά την διαφορά στον πόντο, ωστόσο τέσσερις σερί πόντοι του Σίνγκλετον και ένα τρίποντο (το πρώτο εύστοχο του Παναθηναϊκού στο ματς μετά από οκτώ άστοχες προσπάθειες) του Ρίβερς έφεραν τους γηπεδούχους ξανά σε απόσταση ασφαλείας (35-27), με τη διαφορά των οκτώ πόντων να παραμένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (39-31).

inner

Το… νερό είχε μπει στ’ αυλάκι, ο Παναθηναϊκός Superfoods ήλεγχε το ματς και χάρη σε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο στην οποία είχε επιμέρους σκορ 25-14, σφράγισε την έκτη νίκη του στην Ευρωλίγκα! Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε πλουραλισμό στην επίθεση, γύριζε ωραία τη μπάλα στην περιφέρεια και η διαφορά δεν άργησε να ανοίξει. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +14 (50-36) και με τους Σίνγκλετον και Νίκολς να είναι εξαιρετικοί, έφτασαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (64-43). Ένα καλάθι του Μίτσοβ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 64-45 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

inner

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε και στο τελευταία δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι! Ο Τζέιμς με έξι προσωπικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στο +25, ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση 35 λεπτών στο παιχνίδι (34:28) ο Μπορούσης άνοιξε και αυτός λογαριασμό για να γράψει το 72-47. Η διαφορά που είχε πάρει το «τριφύλλι» έμοιαζε… απαγορευτική για την Γαλατά, που απλώς προσπαθούσε να μαζέψει τα «ασυμμάζευτα» και να κλείσει όσο μπορούσε την ψαλίδα! Λίγο η χαλαρότητα λόγω της πολύ μεγάλης διαφοράς στο σκορ, λίγο και το ότι οι «πράσινοι» προτίμησαν να προσφέρουν θέαμα και όχι να πάνε σε οργανωμένες επιθέσεις έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μειώσουν το σκορ και να… γλιτώσουν από την τριαντάρα.

Το τελικό 85-58 βρήκε τον «εξάστερο» να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα αλλά και να αποκτάει ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, διαγράφοντας μια και καλή την άσχημη εμφάνιση και ήττα από την Μπαρτσελόνα την περασμένη αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.