Euroleague Basketball: «Παπ» και… πάνω ο Ολυμπιακός!

225827

Απόλυτος κυρίαρχος ο Ολυμπιακός! Με πρωταγωνιστή τον Παπαπέτρου, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 77-69 τον Παναθηναϊκό και με το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα, θα είναι από πάνω σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία!

Κουμάντο κάνει ο Ολυμπιακός!

Με μπροστάρη τον Ιωάννη Παπαπέτρου στο τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 77-69 τον Παναθηναϊκό Superfoods και με το φετινό 2/2 που μετρούν απέναντί τους στην Ευρωλίγκα (και έκτο σερί ροζ φύλλο σε όλες τις διοργανώσεις) θα υπερτερούν σε πιθανή μεταξύ τους ισοβαθμία!

Κλειστό ματς για πάνω από τρία δεκάλεπτα, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να πηγαίνουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή (64-53) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά τους «πράσινους» να επιστρέφουν για τα καλά (65-62). Ωστόσο, εκεί «μίλησε» ο «Παπ», ο οποίος με τα δικά του καθοριστικά καλάθια πήρε από το… χέρι την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και την έσπρωξε στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Παπαπέτρου με 13 πόντους, με τον Σπανούλη να προσθέτει 12 και τους -επίσης πολύ καλούς- Μπιρτς και Γκριν να είχαν από 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από το «τριφύλλι» ξεχώρισαν οι Τζέιμς και Ρίβερς με 24 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Στο 11-5 πλέον το ρεκόρ του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να είναι στο 9-7.

inner

Το ματς

Από μία έκπληξη επεφύλαξαν οι δύο προπονητές στο ντέρμπι, με τον Σπανούλη να ξεκινά στην αρχική πεντάδα για τον Ολυμπιακό και τον Τζεντίλε αντίστοιχα για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Με διάθεση στη άμυνα μπήκαν οι «πράσινοι» και με απανωτά κλεψίματα έκαναν το 0-4 στα πρώτα δύο λεπτά. Ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ αργός, με τις δύο ομάδες να ήταν άστοχες και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμά τους (3-5). Αλλά, τους Πειραιώτες να κάνουν ένα ξέσπασμα με τον –πανταχού παρόντα- Μπιρτς στα μισά και με ένα 8-0 να περνούν μπροστά (11-5). Αυτή τη φορά, ήταν η άμυνα των «ερυθρόλευκων» που απέδωσε… καρπούς, με την υπέρ τους διαφορά να φτάνει στο +8 (15-7 και 17-9), αλλά τον ορεξάτο Τζέιμς –που ήρθε από τον πάγκο- να κρατά την ομάδα του Πασκουάλ (17-11).

Κακή ποιότητα και θέαμα, με πολλά εύκολα λάθη, πρόσφεραν οι δύο «αιώνιοι» στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει ξανά την υπέρ του διαφορά στη μέγιστη τιμή της (19-11). Όμως, η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν ο Ρίβερς, ο οποίος από τη μία έπαιζε καλή άμυνα στον Λοτζέσκι, ενώ από την άλλη ήταν πολύ… καυτός στην επίθεση, με τους «πράσινους» να πλησιάζουν στον πόντο (24-23), αφού ανέβασαν κατακόρυφα τα ποσοστά τους από την περιφέρεια. Η αντίδραση των πρωταθλητών Ελλάδας ήρθε με τον Παπανικολάου που τους έστειλε με δικούς του πόντους στο +7 (30-23), ωστόσο το «τριφύλλι» βρήκε ξανά τις λύσεις με τους Τζέιμς και Σίνγκλετον, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (34-32), στα δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, με νέο τρίποντο του Ρίβερς, το σκορ πήγε ξανά στον πόντο (36-35) και αυτή ήταν και η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες, ύστερα από 20 λεπτά.

inner

Το ίδιο… καυτός ήταν ο Ρίβερς και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το προβάδισμα (38-39), να το συντηρεί (41-43) και να το φτάνει στο +3 (43-46). Ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε ξανά, με εκατέρωθεν άστοχες, κακές και βιαστικές επιθέσεις, αλλά αυτό να βολεύει τους φιλοξενούμενους, καθώς διατηρούνταν μπροστά (45-48). Όμως, οι παίκτες του Πασκουάλ δεν εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό μπλακ-άουτ των Πειραιωτών, οι οποίοι περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου πάτησαν τέρμα το… γκάζι και τρέχοντας συνεχώς στο ανοικτό γήπεδο –χτυπώντας μάλιστα από την περιφέρεια(!)- έκαναν ένα σερί 10-0 που τους έστειλε στο +7 (55-48), με τον Τζέιμς να βάζει τέλος στη μίνι-τρικυμία των «πράσινων», διαμορφώνοντας το 55-50.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Γκριν πήγε ξανά τον Ολυμπιακό στο +7 (57-50), ενώ τα χειρότερα για τον Παναθηναϊκό ήρθαν με το γρήγορο τέταρτο προσωπικό φάουλ του «καυτού» Ρίβερς, που τον έστειλε νωρίς στον πάγκο. Οι «πράσινοι» πέρασαν άλλη μία μίνι-κρίση στην επίθεση, με τους Πειραιώτες να τρέχουν ξανά στο παρκέ και τον Γουότερς να τους στέλνει ακόμη και στο +11 (64-53). Όμως, οι Ρίβερς (που έπαιζε με 4 φάουλ) και Φελντέιν διατηρούσαν… ζωντανό το «τριφύλλι», με τη διαφορά να μειώνεται στους τρεις πόντους στα μισά (65-62). Εκεί, ήταν σειρά του Παπαπέτρου να «μιλήσει», καθώς με δικές του συνεχόμενες τρίποντες-βόμβες έκοψε το «πράσινο» μομέντουμ και έστειλε τους πρωταθλητές Ελλάδας ξανά σε μία απόσταση ασφαλείας (61-52), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο «Παπ» είχε πάρει για τα καλά τους Πειραιώτες από το χέρι, με τη διαφορά να φτάνει στο μέγιστο +12 (77-65) δια χειρός Σπανούλη, στο 1:30’’ πριν τη λήξη. Έκτοτε, το νερό είχε μπει στο… αυλάκι για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 77-69.