Euroleague Basketball: Ένας κάκιστος Ολυμπιακός που έχασε (και) τη διαφορά!

Ένας κάκιστος Ολυμπιακός, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της Μπαρτσελόνα και συνετρίβη 55-76 στο Σ.Ε.Φ. χάνοντας και τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο γύρο.

Πληρώνοντας κυρίως το τραγικό του πρώτο του δεκάλεπτο (6-27 το επιμέρους σκορ!) και τη νωχελική του εικόνα στον επιθετικό τομέα, ο Ολυμπιακός συνετρίβη 55-76 εντός από την Μπαρτσελόνα και υπέστη μια ήττα που πόνεσε διπλά αφού έχασε και τη διαφορά της νίκης του στον πρώτο γύρο.

Η ομάδα του Μπλατ ξεκίνησε κοιμισμένα το παιχνίδι και έδωσε πολλά δικαιώματα στους Καταλανούς. Από ‘κει και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» επιχείρησαν την αντεπίθεσή τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν συνεχίστηκε μετά την ανάπαυλα.

Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοβ διασώθηκαν από το «ναυάγιο» των Πειραιωτών, που ολοκλήρωσαν το ματς με 4/23 τρίποντα, 13/22 βολές και υποχώρησαν στο 12-9, όπου πλέον ισοβαθμούν με τους Καταλανούς. Δήμιος του Ολυμπιακού ο πρώην φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Κρις Σίνγκλετον, που σταμάτησε στους 18 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ.