Euroleague Basketball: Εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από τη Ζαλγκίρις

Αυτή τη φορά ο Γιασικεβίτσιους πλήγωσε τον «διπρόσωπο» Παναθηναϊκό στο Ο.Α.Κ.Α., με τη Ζαλγκίρις να φεύγει νικήτρια από το Μαρούσι (83-87) σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Το περσινό παρ’ ολίγον πάθημα δεν έγινε… μάθημα για τον Παναθηναϊκό, που ηττήθηκε 83-87 στην παράταση από τη Ζαλγκίρις στο Ο.Α.Κ.Α. για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και προβλημάτισε με την απόδοσή του, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

«Διπρόσωπη» η ομάδα του Πασκουάλ, που παραδόθηκε πλήρως στο ρυθμό των Λιθουανών στο πρώτο ημίχρονο (33-44), βρέθηκε μέχρι και το -17, αλλά βελτιώθηκε μετά την ανάπαυλα και έφτασε να προηγείται 74-70 λίγο πριν το φινάλε. Εντούτοις, οι λανθασμένες επιλογές στο τέλος του αγώνα έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους να επιστρέψει και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση (76-76).

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ πιο ψύχραιμοι και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα παίρνοντας εκδίκηση και για την περσινή ήττα στο αντίστοιχο συναπάντημα των δύο ομάδων. Κορυφαίος, αλλά και μοιραίος αφού έχασε τρίποντο στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, για τους «πράσινους» ο Καλάθης (22 πόντοι), ενώ πέντε παίκτες των φιλοξενούμενων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.