Euroleague Basketball: Καταστροφική η τρίτη περίοδος για τον Ολυμπιακό στη Μόσχα

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο και το μπλακ άουτ στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς κόστισαν στον μαχητικό και καλά «διαβασμένο» Ολυμπιακό την ήττα (69-65) στη Μόσχα από την ΤΣΣΚΑ.

Ένας πολύ καλά διαβασμένος Ολυμπιακός κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την ΤΣΣΚΑ, αλλά το κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο και το μίνι μπλακ άουτ στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, του κόστισαν την ήττα (69-65) στη Μόσχα, με αποτέλεσμα να πέσει στο 3-2.

Καταστροφική η τρίτη περίοδος για τους «ερυθρόλευκους», καθώς έδωσαν το δικαίωμα στους Ρώσους να κάνουν ένα επιμέρους σκορ 21-9. Παρ’ όλα αυτά, τα μεγάλα σουτ των Σπανούλη και Γουίλιαμς-Γκος όχι μόνο τους κράτησαν στην τέταρτη, αλλά στο 37’ το ματς ήταν στην ισοπαλία (63-63). Όμως, σε εκείνο το σημείο κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και κάποιες άστοχες επιθέσεις, έδωσαν στην «ομάδα του στρατού» την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών ήταν και πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πρίντεζη να είχε 14 και τον Γουίλιαμς-Γκος 13.

Από το σύνολο του Ιτούδη, το οποίο έφτασε στο 5-0 στη φετινή Ευρωλίγκα, κορυφαίος ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 20 πόντους, με τον Κλάιμπερν να είχε 17 και τον Χίγκινς 11.