Euroleague Basketball: Από τη «κόλαση»… στον «παράδεισο» ο Παναθηναϊκός!

235000

Έπεσε από την Ακρόπολη και βρήκε πορτοφόλι ο Παναθηναϊκός. Ο Τζέιμς έσωσε το τριφύλλι στο νήμα, έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί οι πράσινοι σκότωσαν την Εφές, 92-81, βλέποντας τετράδα.

Πήγε κι ήρθε η… καρδιά του, αλλά τέλος καλό, όλα καλά για τον Παναθηναϊκό Superfoods.

Το τριφύλλι βρέθηκε… φάτσα με την ήττα-σοκ από την Αναντολού Εφές, αλλά την τελευταία στιγμή ο Τζέιμς του έδωσε το φιλί της ζωής, στέλνοντας το ματς στην παράταση (70-70), εκεί όπου ο Εξάστερος αγρίεψε και παρέσυρε τους Τούρκους με το τελικό 92-81 στο ΟΑΚΑ.

Στο 10-7 βελτιώθηκε το ρεκόρ των πρασίνων, οι οποίοι ισοβαθμούν με την Φενέρμπαχτσε, προσεχής αντίπαλός τους στην Πόλη, σε μία αναμέτρηση… άκρως κομβική για την μάχη του πλεονεκτήματος έδρας. Στο 8-9 υποχώρησαν οι ηττημένοι που δεν μπόρεσαν να πατήσουν πιο «γερά» για την οκτάδα της Ευρωλίγκας.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μεγάλα καλάθια προς το τέλος, με τους Μπράουν και Ερτέλ να αναλαμβάνουν δράση για το 65-68. 9” πριν τη λήξη, ο Τζέιμς κέρδισε τρεις βολές, έδειξε… καρυδάτη ψυχραιμία, ευστόχησε σε όλες και… διέταξε έξτρα χρόνο. Εκεί, οι παίκτες του Πασκουάλ έκαναν τα πάντα τελεία. Έβαλαν τα μακρινά σουτ (που δεν έβαζαν νωρίτερα), έβγαλαν εντυπωσιακές άμυνες και το επιμέρους σκορ 22-11 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του συγκεκριμένου πεντάλεπτου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρίβερς με 23 πόντους, 15 είχε ο Τζεντίλε που μπήκε… φουριόζος στο παιχνίδι, 14 ο Μπουρούσης (6/14 σουτ), άλλους τόσους ο Τζέιμς με 10/11 βολές και 6 ασίστ, 10 ο Γκάμπριελ που «οργίασε» στην παράταση, έδωσε μάχες ο Σίνγκλεντον, βοήθησε ο Φώτσης, χαμηλά ο Καλάθης με 6 πόντους (3/11 σουτ) και μόλις 3 ασίστ, δείγμα και του προβλήματος που υπήρξε γενικώς στην πράσινη δημιουργία. Για την Εφές στους 15 πόντους σταμάτησε ο Ερτέλ, 14 σημείωσε ο Γκρέιντζερ και 12 ο Μπράουν.

Το ματς

Παρά την έμφαση που έδινε στην άμυνα, κρατώντας την Εφές άποντη στο πρώτο τρίλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν «μουδιασμένος», άστοχος και… βιαστικός στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποσπαστεί (5-0). Όταν, δε, προς στιγμήν έχασε τη συνοχή του και στα μετόπισθεν, τότε οι Τούρκοι χτύπησαν στο τρανζίσιον και άλλαξαν τα δεδομένα, προηγούμενοι 7-9. Η ομάδα του Πασκουάλ χρειαζόταν κάποιον… να βγει μπροστά και τον βρήκε στο πρόσωπο του Αλεσάντρο Τζεντίλε. Ο Ιταλός «οργίασε» στο παρκέ του ΟΑΚΑ, έφτασε τους 13 πόντους(!), ξεσήκωσε τον κόσμο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 18-11. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ρίβερς να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα, ευστοχώντας σε buzzer beater τρίποντο για το 21-13, με την ελληνική ομάδα να «μασάει» σίδερα στην άμυνα.

inner

Οι πράσινοι είχαν θέσει… εκτός αγώνα τον Μπράουν, έκλειναν υποδειγματικά τον Ερτέλ, έκρυβαν τον… ήλιο στον Ντάνστον και με τον Μπουρούση να τελειώνει τις φάσεις, έφτασαν και στο +11, 27-16. Ο Πασκουάλ άλλαξε την αρχική πεντάδα (έπαιζε με Τζέιμς, Μπουρούση, Νίκολς, Ρίβερς, Φώτση) του και αυτό μάλλον… αποδιοργάνωσε την ομάδα του. Το τριφύλλι ήταν διαβασμένο στην άμυνα, αλλά την «έπαθε» από τον Τόμας, ο οποίος όχι μόνο κράτησε όρθια την Εφές με μεγάλα καλάθια, αλλά… σήμανε και την τούρκικη αντεπίθεση, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται το black out των γηπεδούχων και να πλησιάζουν στους τέσσερις, 27-23. Το τάιμ-άουτ του Καλατανού τεχνικού… ξύπνησε τους παίκτες του, οι οποίοι έπαιζαν άμυνα στα… κόκκινα, ενώ «ξεκόλλησαν» επιθετικά με συνεχόμενα τρίποντα για το 38-25. Το τριφύλλι είχε αποκτήσει μία καλή διαφορά για να κλείσει το ημίχρονο, όμως στο νήμα έχυσε την καρδάρα με το γάλα κι έδωσε το δικαίωμα στην Εφές να μειώσει σε 38-32, απόσταση που δεν αποτύπωνε την εικόνα της αναμέτρησης.

inner

Δύο προσωπικά καλάθια του Καλάθη και μία «τζούρα» από τον Τζεντίλε, έδωσαν ξανά διαφορά εννιά πόντων στον Παναθηναϊκό (44-35), με τους παίκτες του να πιέζουν σε κάθε φάση στην άμυνα. Όσο όμως δεν μπορούσε να βρεθεί λύση στο επιθετικό κομμάτι, όσο η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η δημιουργία… αγνοούνταν, τόσο οι πράσινοι έδιναν δικαίωμα στην Εφές να ελπίζει σε διπλό, μειώνοντας αρχικά σε 46-41. Οι φιλοξενούμενοι μυρίστηκαν… αίμα και το «ρούφηξαν» όλο του Παναθηναϊκού. Με τρίποντες βόμβες των Γκρέιντζερ-Τόμας και κομβικό σε άμυνα και επίθεση τον Χάνεϊκατ, έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-0 και έφεραν «τούμπα» το ματς για το 48-50. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε σε πλήρη ισορροπία, 50-50, κάτι που προμήνυε το θρίλερ που θα βλέπαμε στη συνέχεια.

inner

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει και ουσιαστικά τα πάντα κρίνονταν από τις προσωπικές προσπάθειες των παικτών, με τους Μπουρούση-Τζέιμς να διαμορφώνουν το 58-55 στο 35’. Ο μέχρι τότε μπλοκαρισμένος Μπράουν, μπήκε στην εξίσωση για τα καλά και με δικούς του πόντους, έβαλε… φωτιά –από την ανάποδη- στο ΟΑΚΑ, αφού η Εφές πέρασε μπροστά στο σκορ με 60-61. Το τρίποντο του Ρίβερς, που ήταν όαση στην εν γένει κακή εικόνα του Παναθηναϊκού, έγραψε το 65-63 κι έδωσε «ανάσα». Αυτή, όμως, δεν κράτησε πολύ… Ερτέλ και Μπράουν πέτυχαν τεράστια καλάθια στο τελευταίο λεπτό, παγώνοντας για τα καλά το κλειστό του Αμαρουσίου με το 65-68. Ωστόσο, την ύστατη ώρα και πάνω που φαινόταν να ‘χει χαθεί κάθε ελπίδα, «μίλησε» ο Τζέιμς. Με το σκορ στο 67-70, ο Αμερικανός του Εξάστερου κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή για τρεις βολές. Επιδεικνύοντας καρυδάτη ψυχραιμία και μέσα σε… απόλυτη σιγή, ισοφάρισε σε 70-70 και έστειλε το ματς σε παράταση, σώζοντας απ’ το πουθενά την ομάδα του.

inner

Το επιμέρους σκορ 22-12 στο έξτρα πεντάλεπτο… μιλάει από μόνο του για το συνέβη. Ο Ρίβερς τα έβαζε από παντού, ο Καλάθης έπαιξε σαν Καλάθης (μοιράζοντας υποδειγματικά το παιχνίδι), ο Γκάμπριελ έβαλε το δικό του γερό λιθαράκι και γρήγορα-γρήγορα ο Παναθηναϊκός όχι μόνο πήρε διαφορά (78-72), αλλά έφτασε και στο +13, 85-72, προκαλώντας παροξυσμό στις εξέδρες. Αν και η διαφορά δεν έπαιζε κανένα απολύτως ρόλο σε πιθανή ισοβαθμία, η Εφές προφανώς δεν το γνώριζε, έκανε σκόπιμα φάουλ, που δεν άλλαξαν τελικώς τίποτα, αφού… δια περιπάτου γράφτηκε το τελικό 92-81, διάστημα όπου ο Ρίβερς σημείωσε τους 8 από τους 23 πόντους του και ο Γκάμπριελ τους 7 από τους συνολικά 10 δικούς του!

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-34, 52-52, 70-70, 92-81

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 23 (5), Τζέιμς 14, Φώτσης 5 (1), Φελντέιν, Γκάμπριελ 10 (2), Τζεντίλε 15 (1), Μπουρούσης 14, Καλάθης 6

Εφές Αναντολού (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 11 (3), Χάνεϊκατ 11 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 9 (1), Γκρέιντζερ 14 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 7