Euroleague Basketball League: Άρη, σύνελθε!

232002

Ιδανικός αυτόχειρας ο Άρης στη Γερμανία! Αν και είχε τον έλεγχο για πάνω από τρία δεκάλεπτα, κατέρρευσε στο τέταρτο και γνώρισε τη 2η σερί του ήττα (81-74) στο Basketball Ch. L. από τους Σκαϊλάινερς!

Τα πολλά λάθη του πλήρωσε ο Άρης!

Οι «κίτρινοι» τα πήγαιναν καλά για τρία δεκάλεπτα κόντρα στους Φράπορτ Σκαϊλάινερς, αλλά στο τέταρτο… εξαφανίστηκαν, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους (81-74) στο Basketball Champions League και έτσι να πέσουν στο 4-2.

Στο 31-19 επί των γηπεδούχων έκλεισε το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να κάνει συνολικά 20 λάθη! Πρώτοι σκόρερ για τους Θεσσαλονικείς ήταν οι Τζένκινς και Μπάκνερ (12 ριμπάουντ) με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Γερμανούς κορυφαίος ήταν ο Γκρέιβς με 20 πόντους.

Τρομερή άμυνα έπαιζε ο Άρης στα πρώτα τέσσερα λεπτά του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει με ένα 0-7. Στη συνέχεια, οι «κίτρινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και με συνεχόμενα λάθη έδωσαν το δικαίωμα στους Σκαϊλάινερς να κάνουν ένα 6-0, αλλά η απάντηση της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη ήρθε άμεσα και έτσι αρχικά αποκατέστησαν την… τάξη (8-15), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (10-20).

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο και στην αρχή της δεύτερης περιόδου (12-22), όμως άρχισαν ξανά τα λάθη και έτσι οι Γερμανοί έριξαν τη διαφορά στους τρεις πόντους (21-24) στα μισά. Στη συνέχεια, οι Τζένκινς και Μπάκνερ πήραν τον Άρη στις πλάτες τους και τον έστειλαν ακόμη και στο +8 (29-37), με τους γηπεδούχους να τελειώνουν το ημίχρονο με ένα 5-0 και να διαμορφώνουν το 34-37.

Ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου μπήκε καλά ο Άρης, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το ματς στα ίσα (39-39), στο πρώτο τρίλεπτο. Όμως, στη συνέχεια οι παίκτες του Πρίφτη βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια και έκαναν ένα 8-0 (39-47). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κίτρινοι» δεν έχασαν τον έλεγχο και παρά το γρήγορο παιχνίδι των Γερμανών, διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (50-55).

Το πολύ καλό ξεκίνημα με Ζάρα και Γιάνκοβιτς, στην τέταρτη περίοδο, έστειλε τον Άρη ξανά στο +10 (52-62), με την κατάσταση να ήταν… ελεγχόμενη για τους «κίτρινους» μέχρι το 60-65. Έκτοτε, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη… αποσυντονίστηκαν, δίνοντας την ευκαιρία στους Σκαϊλάινερς να τρέξουν ένα 8-0 με τον Ιμπέκουε και έτσι να περάσουν μπροστά (68-65), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με δύο διαδοχικές τρίποντες-βόμβες του Τζένκινς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (69-71) και παρέμεναν μπροστά (71-73) με καλάθι του Μπάκνερ, στα 2:23’’ πριν τη λήξη. Εκεί, οι παίκτες του Άρη «μπλόκαραν» εντελώς στην επίθεση (επιμένοντας άστοχα από την περιφέρεια), με τους Γερμανούς να τους… πληρώνουν με ένα 7-0 για το 78-73 στο 1’ πριν τη λήξη και να τους υποχρεώνουν στην ήττα με το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74

Φράπορτ Σκαϊλάινερς (Χέρμπερτ): Βον 16 (1), Μερτζ, Ιλσχόφερ, Γκρέιβς 20 (3), Ρόμπερτσον 5 (1), Μόρισον 8, Ιμπέγκουε 14 (2), Σίλντς 15, Κίελ 3.

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 7, Τζένκινς 22 (4), Κάμινγκς 6, Ζάρας 7 (2), Μούρτος, Σίμτσακ, Μπάκνερ 15, Γιάνκοβιτς 11 (2), Ντραγκίσεβιτς 3.