Euroleague Basketball: Όταν «ξύπνησε» ο Ολυμπιακός ήταν πολύ αργά…

Όταν «ξύπνησε» ο Ολυμπιακός ήταν πολύ αργά και παρά την τεράστια προσπάθεια στο τέλος, ηττήθηκε 101-91 από τη Ζαλγκίρις, που έκανε το 3-1 και επέστρεψε στο Final Four της Ευρωλίγκας μετά το 1999!

Το τραγικό πρόσωπο που είχε στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο πλήρωσε ο Ολυμπιακός, καθώς παρά την υπερπροσπάθεια στο τέταρτο, ηττήθηκε 101-91 από τη Ζαλγκίρις, η οποία έκανε το 3-1 στη σειρά και επέστρεψε στο Final Four της Ευρωλίγκας μετά το 1999!

Αν και μπήκαν καλά οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς στην πρώτη περίοδο, στις επόμενες δύο περιόδους ακολούθησε μία… άνευ όρων παράδοση, με τους Λιθουανούς όχι μόνο να ξεφεύγουν σε διψήφιες διαφορές, αλλά να φτάνουν ακόμη και στο +23 (76-53).

Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έδειξαν μεγάλη καρδιά, μειώνοντας στο -7 (93-86), στα 40’ πριν τη λήξη. Όμως, στην επόμενη άμυνα ο Παπανικολάου έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πάνγκος και στη συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, όπου εκεί ουσιαστικά όλα τελείωσαν.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες, οι οποίοι μέσα… σ’ όλα είχαν να καλύψουν και με το μεγάλο κενό του Πρίντεζη, ήταν ο Σπανούλης με 19 πόντους, με τον Στρέλνιεκς να είχε 17 και τον Παπανικολάου να προσθέτει άλλους 15. Από την ομάδα του Γιασικεβίτσιους, κορυφαίος ήταν ο Πάνγκος με 21 πόντους, αλλά πολύ σημαντική συμβολή είχε και ο Ουλάνοβας, ο οποίος τελείωσε το ματς με 20 και 9 ριμπάουντ.