Euroleague Basketball: Τέλος το σερί του Παναθηναϊκού

Η εφιαλτκική τρίτη περίοδος (33-14 το επιμέρους σκορ) έφερε τους πράσινους στο -17 και παρά την προσπάθεια των Παππά-Ρίβερς, δεν απετράπη η ήττα από τη Ζαλγκίρις, 80-74.

Άσχημη βραδιά και ήττα για τον Παναθηναϊκό στο Κάουνας, ύστερα από πέντε σερί νίκες στην Ευρωλίγκα.

Οι πράσινοι βίωσαν τον… απόλυτο εφιάλτη στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα όπου η Ζαλγκίρις έτρεξε επιμέρους σκορ 33-14 και ξέφυγε με 17 πόντους (64-47), και παρά την απέλπιδα προσπάθεια των Παππά-Ρίβερς να φέρουν τα πάνω-κάτω, εντούτοις η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε 80-74.

Απίστευτα κακή άμυνα στην τρίτη περίοδο για το τριφύλλι. Επέτρεψε στον Πάνγκος να κάνει ό,τι θέλει, έχασε… ένα τσουβάλι βολές με αποτέλεσμα να χάσει και την επαφή του με το αντίπαλο καλάθι, όλες οι μάχες κοντά στη ρακέτα κατέληγαν υπέρ των Λιθουανών (που μάζευταν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο) και μοιραία οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να κυνηγούν… Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, το τριφύλλι πλησίασε μέχρι και στους πέντε (72-67), αλλά η αντεπίθεση έμεινε στη μέση, αφού στο τελευταίο «κομμάτι» της αναμέτρησης δεν μπήκαν τα μεγάλα σουτ.

Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Παππάς (είχε 4 τρίποντα στην τέταρτη περίοδο και κράτησε, προς στιγμήν, όρθια την ομάδα του), 15 είχε ο Σίνγκλετον, 11 ο Ρίβερς και 10 ο Καλάθης με 4 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αλλά δίχως να παίξει στα γνωστά του στάνταρ, αντιμετωπίζοντας και πολλά προβλήματα στο μαρκάρισμα του Πάνγκος, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 11 ασίστ και… ένα κάρο ρήγματα στην πράσινη ρακέτα.

Στο 7-4 υποχώρησε ο Εξάστερος, στο 6-5 ανέβηκαν οι αποψινοί νικητές.