Ευρωμπάσκετ Γυναικών: «Κλάταρε» η Εθνική μας!

Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά ηττήθηκαν -με κάτω τα χέρια, πάντως- από το Βέλγιο (78-45) στον μικρό τελικό, αλλά κρατούν την 4η θέση και την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Η τεράστια νίκη επί της Τουρκίας φαίνεται πως άδειασε το… ντεπόζιτο των παικτριών του Κώστα Κεραμιδά, κάτι που φάνηκε τόσο στον ημιτελικό με τη Γαλλία όσο και στο αποψινό ματς κόντρα στο Βέλγιο.

Η ήττα με 78-45 μπορεί να φαίνεται σκληρή, ωστόσο ήταν απόλυτα δίκαιη καθώς η Ελλάδα δεν κατάφερε να βγάλει το πάθος και τη
φρεσκάδα που είχε στα πρώτα παιχνίδια του τουρνουά με την ήττα να έρχεται ως λογικό επακόλουθο.

Δεν χωράει κριτικής η αποψινή αναμέτρηση. Το Βέλγιο ήταν ανώτερο και η Ελλάδα δεν μπόρεσε να αμφισβητήσει την υπεροχή του σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάμε πως παρά την ήττα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τερμάτισε στην 4η θέση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, κάτι που συνιστά την μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της χώρας και αυτό από μόνο του είναι άξιο συγχαρητηρίων.

Παράλληλα, η 4η θέση εξασφαλίζει αυτόματα και τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ισπανίας το 2018 .

Η ταυτότητα του ματς

Το Βέλγιο πήρε από την αρχή του αγώνα τον έλεγχο του ρυθμού. Το σχέδιο του να «ταΐσει» της Βάουτερς απέφερε καρπούς, με την Σπανού να χρεώνεται με τρία γρήγορα φάουλ τα οποία την καθήλωσαν στον πάγκο για το μεγαλύτερο μέρος του 1ου ημιχρόνου.

Η Βέσεμαν και Βάουτερς αποτέλεσαν «πληγή» για την ελληνική άμυνα με τις δύο παίκτριες να έχουν μαζί 20 πόντους μέχρι την ανάπαυλα. Η Ελλάδα από την άλλη παρουσιάστηκε άνευρη επιθετικά ενώ και στην άμυνα δεν μπορούσε να περιορίσει τη δημιουργία των Βελγίδων. Η ανάπαυλα βρήκε τις ελληνίδες πίσω στο σκορ με 11 πόντους (40-29).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κυριολεκτικά παράσταση για ένα ρόλο. Η Εθνική δεν κατάφερε να βγάλει την αντίδραση που περιμέναμε, δεν είχε την απαιτούμενη συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και η διαφορά άρχισε να εκτοξεύεται στα επίπεδα των 30 πόντων.

Από την άλλη πλευρά το Βέλγιο έκανε κυριολεκτικά ό,τι ήθελε. Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 38-15 κάτι που τα λέει όλα από μόνο του.

Σημαντικό ρόλο έπαιξε επίσης και το κακό βράδυ της Εβίνας Μάλτση. Η ελληνίδα αρχηγός δεν κατάφερε να προσφέρει αυτά που μπορούσε ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 4/20 σουτ και 13 πόντους.