Europa League: Άνετη επικράτηση για Άρσεναλ – Φαβορί η Τσέλσι

Με δύο τέρματα του Λακαζέτ και ένα του Ομπαμεγιάνγκ, η Άρσεναλ επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Βαλένθια και απέκτησε σημαντικό αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Άρσεναλ για κούπα! Η ομάδα του Έμερι βρέθηκε στριμωγμένη στα… σχοινιά αφού έχανε 0-1 στο 11’ από μια «διαβασμένη» Βαλένθια. Εντούτοις, μίλησε η εκτελεστική δεινότητα και κλάση των Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ, για να φτάσει στην ανατροπή και τη νίκη (3-1), που της χαρίζει τεράστιο πλεονέκτημα για πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Οι «κανονιέρηδες» έδειξαν χαρακτήρα και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας σε μια αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό και φάσεις εκατέρωθεν. Την Πέμπτη 9 Μαΐου η ρεβάνς στο «Μεστάγια».

Για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, αν και δεν έπιασε τα γνωστά του στάνταρ απόδοσης.

Η Άιντραχτ προηγήθηκε με το… συνήθη ύποπτο Γιόβιτς, η Τσέλσι ανέβασε στροφές, ο Πέδρο πέτυχε το χρυσό εκτός έδρας γκολ και θα μπορούσε να φύγει από τη Φρανκφούρτη νικήτρια, αλλά ο Τραπ κράτησε το 1-1.

Μετά από ένα… χορταστικό παιχνίδι, Άιντραχτ Φρανκφούρτης και Τσέλσι ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην «Κόμερτσμπανκ Αρένα» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα ημιτελικά του φετινού Europa League.

Οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα με το τέρμα του Γιόβιτς, στο 23’, αλλά το… χρυσό εκτός έδρας γκολ από τα πόδια του Πέδρο στο 45ο λεπτό, δίνει τον τίτλο του φαβορί για τον πρόκριση στον τελικό στους Άγγλους…

Στα αξιοσημείωτα, η διατήρηση του εντός έδρας αήττητου σερί από πλευράς Άιντραχτ, με εννιά νίκες και τρεις ισοπαλίες σε 12 φετινά ματς, αλλά και το νέο ρεκόρ διοργάνωσης που έκανε η Τσέλσι, με 16 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα!

Όπως επίσης και η εντυπωσιακή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν για μια ακόμα φορά σε εντός έδρας αγώνα, οι φίλοι της Φρανκφούρτης.

Ο επαναληπτικός στο «Στάμφορντ Μπριτζ» θα διεξαχθεί στις 9 Μαϊου, στις 10 το βράδυ.