Europa League: Αποκλείστηκε στα πέναλτι ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. – Στους ομίλους Α.Ε.Κ. Λάρνακας και Απόλλων Λεμεσού

Ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. αυτοκτόνησε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι μετά το 1-0 στα 120’ αφού ευστόχησε μόλις σε ένα χτύπημα από τα πέντε που εκτέλεσε για να χάσει 2-1 στη σχετική διαδικασία.

Εκτός συνέχειας από τα ευρωπαϊκά Κύπελλα για την σεζόν 2018-2019 έμεινε ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. που δέχτηκε νωρίς γκολ, από τους Καζάκους που ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα με τον Πέδρο Ενρίκε στο 17’.

Η κυπριακή ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες τόσο στην επανάληψη, όσο και στο δεύτερο μέρος της παράτασης και λύγισε στα πέναλτι όπου έχασε 2-1, αφού ευστόχησε μόνο στην πρώτη από τις πέντε εκτελέσεις. Ντε Βινσέντι, Εφραίμ, Ντελατόρε (απέκρουσε ο Έριτς) και Σόουζα (έστειλε την μπάλα άουτ) δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό.

Με δύο ομάδες θα εκπροσωπηθεί η Κύπρος στους ομίλους του φετινού Europa League, καθώς ο Απόλλωνας Λεμεσού κέρδισε 1-0 και απέκλεισε τη Βασιλεία, ενώ η Α.Ε.Κ. Λάρνακας θριάμβευσε 3-0 επί της Τρέντσιν.

Ένα και… καλό
Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, δεδομένης και της ήττας με 3-2 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στην Ελβετία, ο Απόλλωνας Λεμεσού κέρδισε με 1-0 τη Βασιλεία και με αυτό το αποτέλεσμα προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League για τέταρτη φορά στην ιστορία του.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη στο «ΓΣΠ», έστω και με ένα γκολ διαφορά, κάτι που κατάφεραν χάρη στο γκολ του Χάμπου Κυριάκου στο 53ο λεπτό, με τον Κύπριο μέσο να εξαπολύει μια… φωτοβολίδα ου κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Χάνσεν!

inner

«Περίπατος» στη Λάρνακα
Με εμφατικό τρόπο εξασφάλισε την πρόκρισή της για τους ομίλους του Europa League για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Α.Ε.Κ. Λάρνακας, όπως αποδεικνύει και το τελικό 3-0 απέναντι στην Τρέντσιν…

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με το… καλησπέρα στην να ανοίξουν το σκορ, καθώς μετά από μόλις 24 δευτερόλεπτα ο Γιάννου δέχθηκε την πάσα από τον Τροχόφσκι και με ψύχραιμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα λίγο μετά το ημίωρο έφτασαν και στο 2-0 με πανέμορφο σουτ του Μπαρέρα!

Στην επανάληψη η Α.Ε.Κ. Λάρνακας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επικράτησή της, με τον Γιάννοπυ να σκοράρει με κεφαλιά στο 65ο λεπτό ενώ είχε και δοκάρι, σε σουτ του Χεβελ, οκτώ λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.