Europa League: Ερνέστο, Α.Π.Ο.Ε.Λ. και ξερό ψωμί!

Θρίαμβος για τον Α.Π.Ο.Ε.Λ.! Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεχαρβάλωσαν την Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε στο «ΓΣΠ» και με το 2-0 τσέκαραν το εισιτήριο για τους «16» του Europa, ολοκληρώνοντας τον θρίαμβο.

Έκανε το θαύμα του ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. και συνεχίζει στους «16» του Europa League. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ανέτρεψαν με τσαμπουκά το 3-2 του «Σαν Μαμές» και χάρη στη νίκη τους με σκορ 2-0 στην Κύπρο πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Πολύ καλός ρυθμός στο πρώτο 45λεπτο με την μπάλα να είναι πάνω κάτω. Η ομάδα του Κρίστιανσεν παρότι είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας αντιμετώπισε πρόβλημα στην τελική πάσα και δεν είχε πολλές ευκαιρίες σε αντίθεση με τους παίκτες του Βαλβέρδε που ήταν αρκετά πιο επικίνδυνοι.

Οι Κύπριοι, που είχαν σύμμαχο το γεμάτο «ΓΣΠ», ρίσκαραν και δικαιώθηκαν στο δεύτερο 45λεπτο αφού βρήκαν το πολυπόθητο γκολ. Ο Πιέρος Σωτηρίου με φοβερή προβολή στο 46’ ύστερα από σέντρα του Εφραίμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Βάσκων κι έβαλε «φωτιά» στο ματς. Το γήπεδο «έβραζε», η Μπιλμπάο τα είχα χαμένα και ο ΑΠΟΕΛ χτύπησε ξανά. Ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι έπειτα από μαρκάρισμα του Μπαλενθιάγκα, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και στο 54ο λεπτό έφερε την ομάδα του μια ανάσα από την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τα ρέστα τους στο φινάλε, πίεσαν πολύ, έπαιξαν για παίκτη περισσότερο, αφού αποβλήθηκε ο Σωτηρίου στο 65’ με δεύτερη κίτρινη, όμως παρά τις φάσεις που δημιούργησαν δεν μπόρεσαν να ξαναμπούν στο ματς.
ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Μερκής, Αστίθ, Ιωάννου, Μοράις, Βινίσιους (76΄ Εμπεσίλιο), Γιαννιώτας, Εφραίμ (71΄ Βάντερ), Μπαράλ (60΄ Ντε Καμάργκο), Σωτηρίου

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Σαν Χοσέ, Μπενιάτ, Μουνιαΐν, Γουίλιαμς, Σουσαέτα (57΄ Βιγιαλίμπρε), Ετσέιτα (70΄ Ιτουράσπε), Ντε Μάρκος (79΄ Μερίνο), Γκαρθία, Μπαλενθιάγα, Γεράι

Διαιτητής: Βλάντισλαβ Μπεζμπορόντοφ (Ρωσία)