Europa League: Έβαλε τα χεράκια του και έβγαλε τα… ματάκια του ο Ολυμπιακός

Πλησίασε μια μεγάλη νίκη, αλλά έμεινε στον… άσο ο Ολυμπιακός. Ο Καμπιάσο επέστρεψε με γκολ, ωστόσο ο Λεάλι έκανε δώρο την ισοφάριση στη Μπεσίκτας, μετατρέποντας σε δύσκολη υπόθεση την πρόκριση(1-1).

Ο Καμπιάσο επέστρεψε στην ενδεκάδα των Πειραιωτών με γκολ, ωστόσο ο Λεάλι έκανε δώρο την ισοφάριση (1-1) στην Μπεσίκτας και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του ενόψει της ρεβάνς στην Πόλη.

Εξαιρετικά στημένοι στο πρώτο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» στον αγωνιστικό χώρο, κράτησαν μακριά από την εστία τους τους Τούρκους αλλά στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να τους στερήσουν τη νίκη και να πάρουν εκείνοι το προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά.

Ο Καμπιάσο με εξαιρετική κίνηση σαν κρυφός φορ και άψογη κεφαλιά μετά από σέντρα πάρε-βάλε του Ανσαριφάρντ άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες (36′), δείχνοντας στον πρώην τεχνικό του Ολυμπιακού Πάουλο Μπέντο ότι κακώς δεν τον χρησιμοποιούσε αλλά ο Αμπουμπακάρ στην επανάληψη (53′) εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το… δώρο του Λεάλι και με ωραίο σουτ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-1).

Έτσι έπαιξαν
Με το κλασσικό 4-2-3-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Βασίλης Βούζας. Ο Λεάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Φιγκέιρας, Μποτία, Ρέτσο και Σισοκό να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Ρομαό και Καμπιάσο στον άξονα, με τους Ελιουνούσι, Φορτούνη και Μανθάτη να παίζουν πίσω από τον Ανσαριφάρντ.

inner

Ίδια διάταξη και για την Μπεσίκτας από τον Σενιόλ Γιουνές. Ο Φάμπρι στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Γκιονούλ, Μερτσέλο, Τόσιτς και Αντριάνο να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Αρσλάν και Χάτσινσον τα δύο χαφ, με τους Κουαρέσμα, Ταλίσκα και Γκιονούλ να είναι η τριάδα πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Αμπουμπακάρ.

Το ματς

Με σαφή σκοπό να δώσει τη μπάλα στους παίκτες της Μπεσίκτας και να τους περιμένει στο δικό του μισό, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να κλέψουν μπάλες και να φύγουν στην κόντρα-επίθεση, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αμυνόντουσαν με σχετική ευκολία και όσες φορές δεν το κατάφεραν αυτό, σταμάταγαν τους αντιπάλους τους με φάουλ. Δύο εξ αυτών ήταν σε εξαιρετική θέση έξω από την περιοχή αλλά ο Φορτούνης τα… σπατάλησε.

inner

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 19ο λεπτό και ήταν για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έδωσε στον Ελιουνούσι, αυτός έκανε ωραίες προσποιήσεις αλλά το σουτ του ήταν… άψυχο και έδωσε την ευκαιρία στον Φάμπρι να μπλοκάρει. Η Μπεσίκτας ήταν μπλοκαρισμένη, δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στα καρέ του Λεάλι και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να την πιάσουν στον… ύπνο.

Με τη συμπλήρωση 36 λεπτών, λοιπόν, ο Ανσαριφάρντ ταλαιπώρησε τον Τόσιτς, έβγαλε εξαιρετική σέντρα με το αριστερό και ο Καμπιάσο με καρφωτή κεφαλιά στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στους Πειραιώτες. Στα εναπομείναντα δέκα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός κράτησε πολύ εύκολα το σκορ (1-0), πηγαίνοντας προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Η Μπεσίκτας μπήκε στην επανάληψη με σκοπό να πιέσει τον Ολυμπιακό, ψάχνοντας την γρήγορη ισοφάριση του σκορ. Στο 49’ ο Λεάλι βρήκε όσο έπρεπε τη μπάλα για να την διώξει σε κόρνερ, μετά την κεφαλιά του Ταλίσκα και τρία λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και αυτή τη δικιά τους μεγάλη ευκαιρία (και μοναδική στο δεύτερο μέρος) για να σκοράρουν. Ωστόσο, η κοντινή κεφαλιά του Μποτία πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Φάμπρι. Σαν να μην έφτανε η χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, οι Τούρκοι ισοφάρισαν στα… καπάκια.

Στο 53ο λεπτό, λοιπόν, ο Λεάλι προσπάθησε να διώξει αλλά δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα, δίνοντας την στον Αμπουμπακάρ. Αυτός, αφού έκανε μια προσποίηση στον Ρέτσο με ωραίο σουτ νίκησε τον Ιταλό πορτιέρε, γράφοντας το 1-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Πέντε λεπτά αργότερα δε, η Μπεσίκτας λίγο έλειψε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Κουαρέσμα βγήκε απέναντι από τον Λεάλι, προσπάθησε να τον περάσει αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού τον έκοψε και στη συνέχεια της φάσης ο Ρέτσος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Μπάμπελ.

inner

Όσο τα λεπτά περνούσαν, οι παίκτες του Βούζα έδειχναν να συμβιβάζονται με τον βαθμό της ισοπαλίας. Η κούραση είχε κάνει την εμφάνισή της, η Μπεσίκτας είχε αρχίσει να ανεβάζει ρυθμό αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού ανταποκρινόταν σωστά. Ο Ρέτσος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ και ο Ντα Κόστα που μπήκε στη θέση του τραυματία Μποτία ήταν θετικότατος. Μάλιστα, στην μοναδική φάση που έφτιαξαν μέχρι το τέλος οι φιλοξενούμενοι (στο 87’) ήταν αυτός που κράτησε «ζωντανό» τον πρωταθλητή Ελλάδας, αφού με εξαιρετική προβολή δεν επέτρεψε στον νεοεισελθόντα Τοσούν να σκοράρει!

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Λεάλι, Φιγκέιρας, Μποτία (64’ Ντα Κόστα), Ρέτσος, Σισοκό, Ρομαό, Καμπιάσο (70’ Μαρτίνς), Μανθάτης, Φορτούνης (74’ Μάριν), Ελιουνούσι, Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Χουτεσιώτης, Καρντόσο, Ντε λα Μπέγια, Ανδρούτσος.

Μπεσίκτας (Σενιόλ Γιουνές): Φάμπρι, Γκιονούλ, Μαρτσέλο, Τόσιτς, Αντριάνο, Χάτσινσον, Αρσλάν (46’ Οζιακούπ), Κουαρέσμα, Ταλίσκα (90’+3’ Ινλέρ), Μπάμπελ, Αμπουμπακάρ (82’ Τοσούν).

Στον πάγκο: Τζενγκίν, Μίτροβιτς, Μπεκ, Νούκαν.

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)