Europa League: Έχασε ο Α.Π.Ο.Ε.Λ. αλλά τίποτα δεν χάθηκε

Με την πλάτη στον τοίχο ο ΑΠΟΕΛ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» φοβήθηκαν υπερβολικά και η Άντερλεχτ πήρε προβάδισμα φεύγοντας με τη νίκη 1-0 απ΄το «ΓΣΠ». Ξύπνησαν στο δεύτερο οι γηπεδούχοι που είχαν και δοκάρι.

Ζόρια για τον ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Άντερλεχτ. Οι Βέλγοι εκμεταλλεύτηκαν το «black-out» των «γαλαζοκίτρινων» στο πρώτο ημίχρονο κι έφυγαν με τη νίκη 1-0 από το «ΓΣΠ» παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης.

Η ομάδα του Κρίστιανσεν προδόθηκε από τις σοβαρές απουσίες (Σωτηρίου, Μπερτόλιο και Βινίσιους) και είδε τους φιλοξενούμενους να τιμωρούν ένα λάθος στην άμυνα και να φτάνουν στο γκολ με τον Στάνσιου (29’).

Πολύ καλύτερο πρόσωπο είχε ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο μέρος, όπου στρίμωξε για τα καλά την Άντερλεχτ. Στο 87’ ο «θρύλος» άγγιξε το γκολ όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο ύστερα από φάουλ του Βάντερ. Άνοιξε επικίνδυνα το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με τους Βέλγους να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες.

Την επόμενη Πέμπτη (16/03) ο επαναληπτικός στις Βρυξέλλες (22.05).

Το ματς:
Καλύτερο ξεκίνημα για την Άντερλεχτ, που δεν μπλόκαρε από το γεμάτο «ΓΣΠ» και με όπλο την γρήγορη κυκλοφορία έφερνε σχεδόν σε κάθε προσπάθεια την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή. Από την άλλη πλευρά, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε αρκετά αγχωμένος και πήγε σε safe ρυθμό με πρώτο στόχο την διατήρηση του «μηδέν». Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σοβαρά, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Ντε Καμάργκο που κόντραρε (20’) δεν άγχωσαν καθόλου τους Βέλγους στα μετόπισθεν.

inner

Πάνω που οι Κύπριοι άρχισαν να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο άρχισαν να φαίνονται και τα κενά στην άμυνα, τα οποία οι παίκτες του Βάιλερ δεν άφησαν ανεκμετάλλευτα. Έπειτα από μια λάθος πάσα του Μερκή οι Βέλγοι έκλεψαν κι άνοιξαν το σκορ λίγο πριν την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με τον Στάνσιου (29’). Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ, όμως δεν μπόρεσε να βρει διάδρομο προς την περιοχή του Ρούμπεν, ο οποίος δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά στο πρώτο 45λεπτο.

Αρκετά τσαμπουκαλεμένος επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο ΑΠΟΕΛ και σε συνδυασμό με την ώθηση που του έδωσαν οι οπαδοί του άρχισε να φέρνει την μπάλα για πρώτη φορά με προϋποθέσεις στην περιοχή της Άντερλεχτ. Ο ενθουσιασμός των γηπεδούχων βοήθησε το παιχνίδι να βρει ρυθμό κάτι που ευνοούσε και τους Βέλγους, που έψαχναν τις αντεπιθέσεις. Με την είσοδο και του Βάντερ, η ομάδα του Κρίστιανσεν έγινε ακόμη πιο επιθετική και στο 68’ πέταξε στα σκουπίδια την μεγαλύτερη ευκαιρία της με τον Μπαράλ.

inner

Τα λεπτά περνούσαν και η εικόνα ήταν ίδια στο «ΓΣΠ», με τον ΑΠΟΕΛ να παραμένει στην επίθεση και να ψάχνει το γκολ. Οι παίκτες του Βάιλερ έκλειναν καλά τους χώρους από τα άκρα, ενώ δεν αντιμετώπιζαν προβλήματα με τα γεμίσματα στην περιοχή. Στο 87ο λεπτό στάθηκαν τυχεροί όταν τους έσωσε το οριζόντιο στο φάουλ του Μπαράλ, όμως θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αν οι Ατσεαμπόνγκ (88’) και Μπρούνο (90’) ήταν πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Μιλάνοφ, Αστίθ (40’ Λάγο), Μερκής, Ιωάννου, Μοράις, Εμπεσίλιο (72’ Αρτυματάς), Εφραίμ (55’ Βάντερ), Γιαννιώτας, Ντε Καμάργκο, Μπαράλ

Στον πάγκο: Πάρντο, Αλεξάνδρου, Αλωνεύτης, Γιαμπερέ

Άντερλεχτ (Ρενέ Βάιλερ): Ρούμπεν, Άπια, Σπάγιτς, Νόιτινκ, Ναγιάρ, Ντεντόνκερ, Στάνσιου (80’ Ατσεαμπόνγκ), Τίλεμανς, Τσίπτσιου, Ανί, Τεόντορτσικ (59’ Τελίν)

Στον πάγκο: Ντεσάχτ, Μπρούνο, Καπέλ, Μπεκχς, Ομπράντοβιτς

Διαιτητής: Μανουέλ Χόρχε Νέβες (Πορτογαλία)