Europa League: «Φωτιά» ήταν ο Π.Α.Ο.Κ. στη Λευκορωσία

Με σόου του Ζαμπά (δύο γκολ και δύο ασίστ σε Πρίγιοβιτς και Πέλκα), ο «δικέφαλος του Βορρά» διέλυσε 4-1 την Μπάτε και είδε τον δρόμο της πρόκρισης να ανοίγει.

Πάρτι για τον Π.Α.Ο.Κ. στη Λευκορωσία. Ο «δικέφαλος του Βορρά» έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Μπάτε, την οποία και διέλυσε με σκορ 4-1 και πλέον έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τρομερό πρώτο 20λεπτο για την ομάδα του Λουτσέσκου. Ο «καυτός» Ζαμπά σέρβιρε στο 6’ το 0-1 στον Πρίγιοβιτς και λίγο αργότερα με δύο γκολ στο 11’ και στο 17’ «καθάρισε» το ματς για τους Θεσσαλονικείς, που δεν απειλήθηκαν καθόλου από τους Λευκορώσους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο «δικέφαλος του Βορρά» χαλάρωσε αρκετά και οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Σκάβις στο 61’. Στο 73’ και πάλι με την υπογραφή του Ζαμπά, που έβγαλε και δεύτερη ασίστ, ο Πέλκας με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο Μινσκ.