Europa League: Φουλ για κούπα η Ατλέτικο – Αντίπαλος η Μαρσέιγ

Η Σάλτσμπουργκ έδειξε τα δόντια της, ισοφάρισε το 2-0 της Μασσαλίας και έστειλε τον ημιτελικό στην παράταση, όμως η Μαρσέιγ βρήκε το γκολ με τον Ρολάντο και πάει τελικό (2-1). Τρομερά διαιτητικά λάθη

Στον τελικό του Europa League αλλά με θρίλερ η Μαρσέιγ. Η Σάλτσμπουργκ αποδείχτηκε πολύ σκληρή για να πεθαίνει, αφού ισοφάρισε στην κανονική διάρκεια την ήττα της με 2-0 στη Μασσαλία, όμως οι παίκτες του Γκαρσιά βρήκαν το γκολ στην παράταση (2-1) και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο απέναντι στην Ατλέτικο στη Λιόν.

Μετά από ένα μέτριο έως και κακό πρώτο μέρος οι Αυστριακοί έδειξαν τα δόντια τους. Η ομάδα του Ρόζε μπήκε πολύ δυνατά και στρίμωξε τους Γάλλους και χάρη στο υπέροχο σόλο του Χαϊνταρά άνοιξε το σκορ στο 53’. Μετά το γκολ οι παίκτες του Γκαρσιά «κατέρρευσαν» και η Σάλτσμπουργκ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με αυτογκόλ του Σαρ (65’), έπειτα από σουτ του Σλάγκερ. Η Μαρσέιγ φώναξε σωστά για πεντακάθαρο πέναλτι που δεν της δόθηκε στο 87’ ενώ στο 73’ είχε και δοκάρι με κεφαλιά του Τοβέν.

Η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση, εκεί όπου η ομάδα του Γκαρσιά χαμογέλασε. Αφού στο πρώτο ημίχρονο ο Πελέ την κράτησε όρθια, στο δεύτερο ο Ρολάντο (116’) τη «λύτρωσε» και την έστειλε στον τελικό. Το γκολ του Βραζιλιάνου προήλθε από κόρνερ που δεν… υπήρχε, γεγονός που έκανε δικαιολογημένα έξαλλους του γηπεδούχους.

Ατλέτικο για κούπα!

Χάρη σε γκολ του Ντιέγκο Κόστα, οι Μαδριλένοι καθάρισαν 1-0 τη λιγόψυχη Άρσεναλ και προκρίθηκαν στον τελικό της Λιόν.

Με τη γνωστή συνταγή του 1-0 η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League που θα γίνει στη Λιόν.

Ένα γκολ του Ντιέγκο Κόστα από υπέροχη ασίστ του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν αρκετό, απέναντι σε μια αναιμική, για ένα ακόμα εκτός έδρας παιχνίδι Άρσεναλ.

Οι Λονδρέζοι και πιθανότατα και η Εθνική Γαλλίας χάνουν τον Κονσιελνί που αποχώρησε μόλις στο 11’ με σοβαρό τραυματισμό στον αχίλλειο τένοντα.