Europa League: Νίκησε ο Απόλλωνας Λεμεσού – Το πρώτο βήμα για πρόκριση η Α.Ε.Κ.

Ο Απόλλων Λεμεσού νίκησε 2-1 τη Ζελέζνιτσαρ στο Σαράγεβο και η Α.Ε.Κ. πήρε ισοπαλία 0-0 από τη Ντάνταλκ στην Ιρλανδία.

Ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League πήρε ο Απόλλων Λεμεσού. Η κυπριακή ομάδα πέρασε από το Σαράγεβο, επικρατώντας με σκορ 2-1 της Ζελέζνιτσαρ, στο πρώτο παιχνίδι για τον β’ προκριματικό γύρο και αν δεν δείξει τάσεις αυτοκτονίας στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας, θα τσεκάρει το εισιτήριο. Εφόσον, πάρει την πρόκριση, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ατρόμητος-Ντιναμό Μπρεστ.

Ο Απόλλων Λεμεσού πήρε τα ηνία του αγώνα και στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή (23’) άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Γιούστε. Τρία λεπτά αργότερα, έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Παπουλή, που πλάσαρε στο δοκάρι. H κυπριακή ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και έχοντας κλείσει τους διαδρόμους, δεν άφησε τους Βόσνιους να φανούν απειλητικοί. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τον Απόλλωνα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 59’ με τον Σαρδινέρο για να απλοποιήσει τα πράγματα ενόψει της ρεβάνς. Ο Βάλε ήταν σε ετοιμότητα σε σουτ του Μπλακόγεβιτς στο 74’ και δύο λεπτά αργότερα, ο Παπουλής είχε άλλη μια καλή στιγμή για να σκοράρει. Η ανωτερότητα της κυπριακής ομάδας πιστοποιήθηκε στο 78’ με το εντυπωσιακό γκολ του Σακέτι, που έκανε το 0-2. Οι Βόσνιοι διατήρησαν τις ελπίδες τους ενόψει της ρεβάνς, καθώς μείωσαν στο 90’ με τον Κρπιτς, που διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

«Όρθια» στην Ιρλανδία η Α.Ε.Κ.

Ισοπαλία 0-0 από τη Ντάνταλκ στην Ιρλανδία απέσπασε η ΑΕΚ Λάρνακας και όλα θα κριθούν στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας. Η κυπριακή ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και δεν κινδύνευσε. Αντίθετα, είχε κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρει και αν ήταν λιγότερο επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ ο Τρουγιόλς δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από κόρνερ του Χέφελ. Η Ντάνταλκ απείλησε στο 13’ με τον Ντάφι, ενώ στο 20’ ο Γιάννου έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο Ρότζερς πρόλαβε και απομάκρυνε. Παρά την ιδιαιτερότητα του γηπέδου (συνθετικός χλοοτάπητας), η κυπριακή ομάδα στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο 45άλεπτο. Στο 61’ ο Ακοράν έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με την Ντάνταλκ να «απαντάει» στις ευκαιρίες με τον Μπένσον στο 70’. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Ντάφι δεν μπόρεσε να βρει στόχο, ενώ το ίδιο συνέβη με τον Γιάννου στο 89’. Έτσι, το 0-0 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα.