Europa League: Το πάλεψε ο Απόλλωνας Λεμεσού, αλλά λύγισε 2-1 από τη Λάτσιο

Η Λάτσιο κατάφερε να προηγηθεί πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο στο «Ολίμπικο» μετά από έναν συνδυασμό του Λουίς Αλμπέρο με τον Καϊσέδο. Οι δύο τους έπαιξαν το ένα-δύο και μετά από εκπληκτική πάσα του τελευταίου ο Ισπανός εκτέλεσε ιδανικά για το 1-0.

Στο 18΄ ο στράικερ από το Εκουαδόρ είχε την ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, ωστόσο δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά από καλή θέση. Στο 19’ ο Περέιρα δοκίμασε τον Προτό, για να επέμβει ο πορτιέρε της Λάτσιο. Στο 24’ και στο 29΄ με Καϊσέδο και Μπάστος η Λάτσιο είχε δύο ακόμα καλές προσπάθειες, ενώ ο Μπρούνο Βάλε σταμάτησε την προσπάθεια του Λουίς Αλμπέρτο στο 36’.

Ο Απόλλωνας μπήκε μεταμορφωμένος στην επανάληψη και είχε δύο στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση. Πρώτα ο Φακούντο Περέιρα είχε την ευκαιρία να σκοράρει στο 48’ ενώ στο 67’ ο Σακέτι είχε με κεφαλιά την καλύτερη στιγμή για την κυπριακή ομάδα που απείλησε με ισοφάριση σε αυτή τη φάση.

Η Λάτσιο κατάφερε τελικά να καθαρίσει το ματς με το πέναλτι που κέρδισε ο Καϊσέδο από τον Ζοάο Πέδρο. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε από την άσπρη βούλα ευστόχησε για το 2-0. Ο Ζελάγια στο 88’ μείωσε για τον Απόλλωνα που είχε δύο προσπάθειες με τον σκόρερ και τον Παππουλή, όμως δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις.