Europa League: Πέμπτη έπαιξαν μα… Παρασκευή προκρίθηκαν

Ίσως, να είναι από τις ελάχιστες εκείνες στιγμές που στα προημιτελικά μίας μεγάλης διοργάνωσης τρεις στους τέσσερις επαναληπτικούς αγώνες κρίνονται στην παράταση και ένας μάλιστα στα πέναλτι.

Άντεξε και έγραψε ιστορία η Θέλτα
Η Θέλτα πήρε 1-1 στην έδρα της Γκενκ και, σε συνδυασμό με το 3-2 στο «Μπαλαϊδος» την περασμένη Πέμπτη, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Ράσφορντ εξ ουρανού και στα ημιτελικά η Γιουνάιτεντ!
Κινδύνευσε από Άντερλεχτ και τον ίδιο της τον εαυτό η Γιουνάιτεντ, αλλά έκανε το χρέος της! Με γκολάρα του Ράσφορντ στο 107′ νίκησε (2-1) στην παράταση τους Βέλγους και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Ο Άγιαξ επέστρεψε!
Ο μεγάλος Άγιαξ είναι ξανά εδώ. Παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 80’, ο Αίαντας σκόραρε δις στην παράταση, γνωρίζοντας γλυκιά ήττα με 3-2 από τη Σάλκε και προκρίθηκε στους «4» του Europa League!

Στη ρώσικη ρουλέτα… σκότωσε την Μπεσίκτας η Λιόν!
Λιόν για -την πρώτη της ευρωπαϊκή- κούπα! Η Μπεσίκτας έστειλε με το 2-1 τη ρεβάνς στην παράταση, αλλά οι Γάλλοι άντεξαν στην… κόλαση της Πόλης και στα πέναλτι… άρπαξαν την πρόκριση για τα ημιτελικά!