Europa League: Ποια Μίλαν; Μόνο Α.Ε.Κ.! – «Ξέρανε» την Αταλάντα ο Απόλλων Λεμεσού

Κακός μπελάς της Μίλαν και μεγάλο φαβορί για την πρόκριση έγινε η Α.Ε.Κ.! Με σχέδιο και ψυχή, η «Ένωση» στρίμωξε ξανά τη μεγάλη αντίπαλό της και άξιζε ακόμα και τη νίκη στο «καμίνι» του Ο.Α.Κ.Α. (0-0).

Να τελειώνει παιχνίδι με τη Μίλαν και να είναι… στενοχωρημένη που δεν νίκησε, κατάφερε η Α.Ε.Κ.!

Με μια ακόμα υποδειγματική εμφάνιση και βγάζοντας απαράμιλλο πάθος, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ έμεινε εκ νέου αήττητη απέναντι στους «ροσονέρι» (0-0).

Στριμώχνοντας τους πολυδιαφημισμένους αντιπάλους τους, οι «κιτρινόμαυροι» άξιζαν τη νίκη που θα τους έκανε ακόμα μεγαλύτερο φαβορί για την πρόκριση απ’ όσο είναι τώρα (μετά και το διπλό της Αούστρια στη Ριέκα).

Άγγιξαν το άριστο ο Χιμένεθ και οι παίκτες του και δικαίως αποθεώθηκαν από τους περίπου 45.000 φίλους τους που έφτιαξαν υπέροχη ατμόσφαιρα στο Ο.Α.Κ.Α.

Με το γκολ του Ζελάγια στο 90+4’ ο Απόλλων Λεμεσού πήρε τον βαθμό (1-1) απέναντι στην Αταλάντα, ενώ η Λιόν έκανε… πάρτι (3-0) κόντρα στην Έβερτον. Στην κορυφή με 8 βαθμούς Γάλλοι και Ιταλοί.

Σπουδαίος Απόλλωνας, τέζαρε την Αταλάντα! Με γκολ του Ζελάγια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι Κύπριοι πήραν ακόμη έναν βαθμό στον όμιλο και συνεχίζουν να έχουν έστω και λιγοστές πιθανότητες για την πρόκρισή τους, ενώ δεν επέτρεψαν στους Ιταλούς να κλειδώσουν το εισιτήριο από σήμερα.

Από κοντά και η Λιόν (8 βαθμούς όπως και η Αταλάντα), που διέλυσε την Έβερτον με 3-0. Τρία γκολ σε είκοσι λεπτά για τους Γάλλους, με τους Τραορέ, Αουάρ και Ντεπάι να είναι οι σκόρερ.