Europa League: Το ταξίδι σταμάτησε στις Βρυξέλλες για τον Α.Π.Ο.Ε.Λ.

Με δεύτερη ήττα από την Άντερλεχτ και πάλι με 1-0, το ΑΠΟΕΛ αποχαιρέτησε το Europa League στην φάση των «16». Η ομάδα του Τόμας Κρίστιανσεν έδωσε ότι μπορούσε κόντρα στους Βέλγους αλλά δεν κατόρθωσε ποτέ να σκοράρει, ενώ γνώρισε την ήττα με γκολ του Ατσιαμπόνγκ στο 65΄. Κορυφαίος του αγώνα ο Βάτερμαν.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Άντερλεχτ ήταν η απόλυτη κυρίαρχη του αγώνα. Το ΑΠΟΕΛ οφείλει πολλά στον Βάτερμαν που το σκορ παρέμεινε στη λευκή ισοπαλία μιας και ο Ολλανδός βγήκε νικητής στα τετ α τετ με τους Τεόντορτζουκ και Στάντσιου στο 5ο και 15ο λεπτό αντίστοιχα. Το συγκρότημα του Τόμας Κρίστιανσεν δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει μπάλα, κάτι όμως που βελτιώθηκε με την πάροδο του χρόνου. Ο πολύ κινητικός Μπαράλ βοήθησε αισθητά στις μάχες που έγιναν στη μεσαία γραμμή ενώ στο 28΄ καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ με ένα σουτ του Γιαννιώτα να σταματάει στον Νάχαρ. Ο ρυθμός που είχε επιβάλει η Άντερλεχτ στο παιχνίδι κόπασε σε κάποιο βαθμό αν και οι Βέλγοι βρέθηκαν για 3η φορά κοντά στην επίτευξη γκολ, με τον Βάτερμαν να πραγματοποιεί άλλη μια σωτήρια απόκρουση στο σουτ του Νάχαρ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο επιθετικά, ήταν αναγκασμένο άλλωστε να το πράξη μιας και κυνηγούσε το γκολ. Η ομάδα του Κρίστιανσεν κράτησε περισσότερο μπάλα ενώ στο 48΄ ο Πιέρος Σωτηρίου βρήκε χώρο, έκανε το δυνατό σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με την κεφαλιά του Τεόντορτζουκ δύο λεπτά αργότερα ενώ στο 53΄ έπειτα από αντεπίθεση, ο Γιαννιώτας έδωσε στον Εμπεσίλιο ο οποίος όμως δεν είχε ισορροπία στο σουτ που επιχείρησε. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο εκπληκτικός Βάτερμαν σταμάτησε και το σουτ του Άνι και κράτησε την ελπίδα για πρόκριση. Η φάση που διαφοροποίησε τα δεδομένα στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 65΄ όταν ο Αρτυματάς μετά από πίεση που δέχθηκε έχασε την μπάλα, ο ο Άνι που πήρε έκανε το σουτ, ο Βάτερμαν απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Ατσιαμπόνγκ πρόλαβε τον Μιλάνοφ και άνοιξε το σκορ για τους Βέλγους. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το ΑΠΟΕΛ που όμως δεν σταμάτησε να κυνηγάει το γκολ. Μάλιστα η ομάδα του Κρίστιανσεν πλησίασε στην ισοφάριση με τον Μπαράλ στο 77΄ και δύο λεπτά αργότερα με το σουτ του Αρτυματά το οποίο σταμάτησε ο Ρούμπεν. Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το φινάλε και το ευρωπαϊκό ταξίδι του ΑΠΟΕΛ σταμάτησε στους «16» του Europa League.

Κόκκινες: Νάχαρ, Κάρα/Εμπεσίλιο, Μπαράλ, Λάγο, Μερκής.