Europa League: Τα χάλασε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κρατούσε μέχρι το 89’ υπέρ του σκορ, αλλά η Ντιναμό Κιέβου έφυγε με 2-2 από το Καραϊσκάκη και έκανε δυσκολότερο το έργο των Πειραιωτών για πρόκριση ενόψει της ρεβάνς.

Ο Ολυμπιακός γκρέμισε στο τέλος ό,τι είχε χτίσει κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου, που πήρε 2-2 στο Καραϊσκάκη, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 89’ με τον Βέρμπσιτς και έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο των «ερυθρόλευκων» για πρόκριση στους «16» του Europa League ενόψει της ρεβάνς (21/02).

Ο Χασάν άνοιξε το σκορ στο 10′ και ισοφάρισε ο Μπουγιάλσκι στο 27′ με τον Ζιλ Ντίας να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του στο 41′ με φοβερό σουτ εκτός περιοχής.

Δοκάρι είχαν οι Πειραιώτες (που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ποντένσε στο δεύτερο μέρος) στο 21′ με τον Φορτούνη που είχε δυνάμεις για ένα ημίχρονο, επηρεασμένος από τον τραυματισμό του. Πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενουμενοι και λύγισαν στο τέλος τους γηπεδούχους.