Europa League: Ξεκαθάρισμα στη Μαδρίτη! – Μια… ανάσα από τον τελικό η Μαρσέιγ!

Η Άρσεναλ στο τελευταίο εντός έδρας ευρωπαϊκό του Βενγκέρ, έβαλε στα σχοινιά την Ατλέτικο που έπαιζε με 10 από το 10’, αλλά ο Γκριεζμάν έβαλε την υπογραφή του στο 82’ (1-1).

Η μοίρα της Άρσεναλ σε ένα 90λεπτο και μάλιστα στο τελευταίο εντός έδρας ευρωπαϊκό ματς του Αρσέν Βενγκέρ στον πάγκο των «κανονιέρηδων».

Οι Λονδρέζοι ξεκίνησαν με καταιγιστικό ρυθμό το ματς κόντρα στην Ατλέτικο, είδε παράλληλα τους «ροχιμπλάνκος» να μένουν με 10 παίκτες από το 10′ λόγω αποβολής του Βρσάλικο και χωρίς Σιμεόνε στον πάγκο από το 13′, ωστόσο και πάλι δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη στον πρώτο ημιτελικό με τους Μαδριλένους.

Η ομάδα του Αλσατού προηγήθηκε στο 61′ με κεφαλιά του Λακαζέτ από σέντρα του Γουίλσιρ, παρ’ όλα αυτά ο Κοσιελνί έκανε το θαύμα του. Ο Γάλλος στο 82′ έχασε τη μονομαχία από τον Γκριεζμάν, ο τελευταίος πέρασε και τον Οσπίνα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, δίνοντας προβάδισμα, έστω και μικρό, στην Ατλέτικο για την πρόκρισή της στον τελικό του Europa League.

Στα περίεργα του ματς, ο Αρσέν Βενγκέρ δεν πραγματοποίησε ούτε μία αλλαγή…

Μαρσέιγ έτοιμη για τελικό!

Όνειρα για την κατάκτηση του Europa League μπορεί να κάνει η Μαρσέιγ! Καθάρισε 2-0 τη Σάλτσμπουργκ (με το πρώτο γκολ να μπαίνει με το χέρι) και πήρε μεγάλο προβάδισμα για να βρεθεί στον τελικό.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και προσέχοντας ιδιαίτερα την άμυνα της, για να μην δεχτεί το γκολ που θα έδινε περισσότερες ελπίδες στην Σάλτσμπουργκ, η Μαρσέιγ με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό, έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση στον τελικό του Europa League.

Ο Τοβέν στο 15’ και τον Ενζιέ στο 63’ σημείωσε δύο γκολ απέναντι στην Πρωταθλήτρια Αυστρίας που ειδικά στο πρώτο μέρος εμφανίστηκε μπλοκαρισμένη. Στην επανάληψη ο Πελέ απέκρουσε τετ-α-τετ με τον Βολφ, ενώ στο 77’ ο Γκούλμπραντσεν είχε προσπάθεια στο δοκάρι.