Φάουλ, γκολ και στο τέλος… μοιράστηκαν τους βαθμούς!

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με απευθείας φάουλ του Ρέι, ο καλύτερος Αστέρας Τρίπολης ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο (Μάσα) και το 1-1 αφήνει με… γλυκόπικρη γεύση τους Αρκάδες που έπεσαν πάνω στον καταπληκτικό Κυριακίδη. Τεράστια ευκαιρία Παπάζογλου στο 93′.

Η ιστορία έγραψε πως Παναιτωλικός και Αστέρας έμειναν στο 1-1, όμως όσοι είδαν το ματς από το γήπεδο ή την τηλεόραση πήγαν «χορτάτοι» σπίτια τους. Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ ωραία μπάλα, η αναμέτρηση θα μπορούσε άνετα να είχε λήξει από 3-1 ή 1-3 μέχρι και 3-3 και το τελικό σκορ δεν αδικεί τόσο κάποια από τις δύο, όσο το ποδόσφαιρο.

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να έχει διάταξη 4-3-3 που μετατρέπονταν σε 4-1-4-4 (ο Μπράβο μόνος «κόφτης» και οι Λόπες, Μάρκος Πάουλο εσωτερικοί) και τον Αστέρα με ένα 4-2-3-1, όπου πολλές φορές μετατρέπονταν σε 4-4-2. Ο Στάικος Βεργέτης ξεκίνησε μαζί τους Μανιά, Ιωαννίδη και παρότι ο τελευταίος «τραβιόνταν» δεξιά, σε ορισμένες περιπτώσεις «πατούσε» περιοχή και έπαιζε στο πλευρό του πρώτου ως δεύτερος φορ.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν πολύ νωρίς, καθώς οι γηπεδούχοι μόλις στο 4′ άνοιξαν το σκορ με τον Ρέι. Αυτό τους «απελευθέρωσε» και εκτός από το διάστημα 30′-40′ όπου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, κυριάρχησαν στο πρώτο μισό. Με κορυφαίους τους Λόπες και Ρέι όπου πήραν πολλές πρωτοβουλίες, έφταναν με σχετική ευκολία μέχρι τα καρέ του Ντοναρούμα, ενώ την ίδια στιγμή οι Αρκάδες απειλούσαν μόνο με στημένες μπάλες. Ετσι η ανάπαυλα βρήκε τους «κυανοκίτρινους» να είναι μπροστά στο σκορ και δικαίως, ενώ οι τελικές ήταν 6-3 υπέρ τους.

Στο δεύτερο μισό οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και άρχισαν να φτάνουν με μεγαλύτερη ευκολία στα καρέ του Παναιτωλικού, όμως την ίδια στιγμή άφηναν κενούς χώρους. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Μάκου άλλαξαν το σύστημά τους σε 4-2-3-1 και το παιχνίδι άρχισε να αποκτά μία «άγρια» ομορφιά. Οπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί, κυρίως μέσω στημένων φάσεων. Αρχικά σε δύο περιπτώσεις οι Ιγκλέσιας και Μάσα… έπεσαν πάνω στον Κυριακίδη, όμως στο 69′ ο δεύτερος, πήρε την ρεβάνς από τον Ελληνα πορτιέρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ενώ λίγο πριν ο Ρέι είχε απολέσει πολύ καλή ευκαιρία ώστε να κάνει το 2-0 και να «τελείωνε» το παιχνίδι.

Στο τελευταίο 20λεπτο η αναμέτρηση πήρε «φωτιά», η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πάρουν τη νίκη. Με αποκορύφωμα εκείνες των Παπάζογλου και Χαμντανί στα τελευταία λεπτά. Μάλιστα ο πρώτος επέστρεψε σήμερα στα γήπεδα μετά την ρήξη χιαστού που είχε υποστεί το καλοκαίρι, όπως και ο Τριανταφυλλόπουλος του Αστέρα, σε ένα σημαδιακό ματς και για τους δύο. Αμφότεροι πλέον δείχνουν να είναι γεροί και επί της ουσίας αποτελούν εσωτερική μεταγραφή για τις ομάδες τους.

MVP: Ο Ρέι. Οχι μόνο γιατί ο Ισπανός σκόραρε, αλλά επειδή μαζί με τον συμπαίκτη του Λόπες και τον Μάσα του Αστέρα, πήραν πολλές πρωτοβουλίες στο ένα εναντίον ενός και προσέφεραν θέαμα και ουσία. Από τα άκρα ήταν μία διαρκής απειλή και με πολλές περίτεχνες ενέργειες «ξεσήκωσε» την εξέδρα.

Στο ύψος του: Ο Κυριακίδης. Ο πορτιέρο του Παναιτωλικού έκανε στο δεύτερο ημίχρονο δύο εξαιρετικές επεμβάσεις στις προσπάθειες των Ιγκλέσιας, Μάσα και ισάριθμες πάρα πολύ καλές στις απόπειρες των Μπέρτου, Χαμντανί να σκοράρουν. Σε ακόμη ένα ματς έκανε μία εξαιρετική εμφάνιση.

Η γκάφα: Σε ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναιτωλικός δείχνει να έχει μεγάλο πρόβλημα στις στημένες φάσεις. Ο Αστέρας «έβγαλε» δύο καθαρές φάσεις για γκολ από τέτοιες μπάλες (με Ιγκλέσιας, Μπέρτο) και γενικότερα τα «καναρίνια» αντιμετώπισαν πολλά σχετικά προβλήματα.

Το «στραγάλι»: Ο ρέφερι Μπλάνας έδειξε συνολικά 11 κίτρινες. Ορισμένες αυστηρές, αλλά μέσα στο πλαίσιο του νόμου. Ομως από την στιγμή που επέλεξε αυτή τη τακτική, «χαρίστηκε» πολλές φορές στον Ιγκλέσιας στο πρώτο ημίχρονο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Φαρίνια. Ο 26χρονος μέσος ίσως και να έμεινε… πολύ ώρα μέσα στο ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα «μπλοκαρισμένος» από τον Μπράβο, ενώ στο δεύτερο μισό όπου ο Αστέρας ανέβασε στροφές, εκ νέου δεν τον βοήθησε στο δημιουργικό σκέλος.

Το ταμείο του gazzetta.gr: Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα, μετά ο Αστέρας «ανέβηκε» και στο φινάλε οι δύο ομάδες είχαν από δύο καλές φάσεις για να σκοράρουν. Και όταν λέμε φινάλε εννοούμε τα τελευταία λεπτά. Ηταν άδικο το 1-1; Ναι. Οχι τόσο σαν αποτέλεσμα, όσο σαν έκταση του σκορ. Δευτερόλεπτα πριν το γκολ του Μάσα ο Ρέι «άγγιξε» το 2-0, πριν το τέρμα του Αργεντινού θα μπορούσε να είχε σκοράρει εκείνος ή ο Ιγκλέσιας και μετά από αυτό ο Χαμντανί. Ομως στο φινάλε ο Παπάζογλου αστόχησε εξ’ επαφής, ενώ τα «καναρίνια» ήταν… εγκατεστημένα στα καρέ του Ντοναρούμα. Μπερδευτήκατε; Λογικά. Αρα κρατάμε πως περισσότερο το 1-1 είναι άδικο σαν τελικό σκορ και όχι σαν αποτέλεσμα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Μύγας (65′ Παπάζογλου), Κούσας, Μιγκέλ Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μπράβο, Μάρκος Πάουλο, Ρέι, Λόπες, Βασιλούδης (55′ Μάκος), Παπαδόπουλος (73′ Μαρκόβσκι).

ΑΣΤΕΡΑΣ: Ντοναρούμα, Μπέρτος, Γκαϊντούτσεκ (46′ Τριανταφυλλόπουλος), Σέλιν, Γιαννούλης, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας (70′ Χαμντανί), Μάσα, Φαρίνια (75′ Τσιλιανίδης), Ιωαννίδης, Μανιάς.