FIBA Europe Cup: Δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες για τον Άρη

Στη δεύτερη ήττα του σε τρεις αγώνες του FIBA Europe Cup υποχρεώθηκε ο Άρης στη Βουλγαρία από τη Λουκόιλ Λέφσκι με 77-66. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τελικά “πλήρωσε” τα χαμηλά ποσοστά που είχε εντός παιδιάς και που μοιραία την κράτησαν χαμηλά στο σκορ.

Η ομάδα του Βαγγέλου Αγγέλου υστέρησε σε όλες τις κατηγορίες των σουτ έναντι της αντιπάλου του (75% – 52,6% στις βολές, 51,6% – 40,6% στα δίποντα, 37,9% – 31,2% στα τρίποντα).

Ο Άρης δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση στα πρώτα λεπτά, ειδικά στην άμυνα, επιτρέποντας στους γηπεδούχους έπειτα από μόλις 4,5 λεπτά δράσης να προηγηθούν με 16-5 και 4/5 τρίποντα. Χωρίς δημιουργία και λύσεις από την περιφέρεια, ο Άρης “κόλλησε” επιθετικά και βρέθηκε πίσω ακόμη και με 15 (24-9).

Οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών, είχαν μειώσει στους οχτώ (26-18) και στο 18′ έφεραν το παιχνίδι στο ισόπαλο (41-41) καθοδηγούμενοι από τον Λευτέρη Μποχωρίδη που τελείωσε το πρώτο μέρος με 12 πόντους και τρεις ασίστ. Οι Βούλγαροι όμως έκλεισαν το ημίχρονο με ένα σερί 7-0 (48-41).

Έπειτα από πέντε λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, το σερί της Λουκόιλ Λέφσκι έφτασε στο 22-8 για να ξεφύγει με 63-49. Στο φινάλε της τρίτης περιόδου ο Άρης ήταν πίσω με 11 (65-54) και ασφαλώς σε δύσκολη θέση που έγινε δυσκολότερη όταν οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τη μέγιστη διαφορά τους στο παιχνίδι, εκείνη των 15 πόντων προηγούμενοι με 71-56 στο 33′. Ένα σερί 7-0 επέτρεψε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης να μειώσει στους οχτώ (71-63) όμως δεν κατάφερε τελικά να αποφύγει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-54, 77-66.

ΛΟΥΚΟΙΛ ΛΕΦΣΚΙ (Παπάζοβ): Αβράμοβ 11 (3), Κ.Ιβάνοβ 10 (2), Μίγιοβιτς 8 (2), Ρέμπερτ 16 (2), Ζαχάριεβ 11, Ντ.Ιβάνοβ 15 (2), Μάραβιτς, Ρόμπινσον 6, Βελίκοβ.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 16 (4/7τρ.), Φλιώνης 5 (1), Τζόουνς 2, Κάιζερ 5 (8ρ.), Σλαφτσάκης 6 (1), Αγγέλου, Μποχωρίδης 14 (1τρ, 6ασ.), Νταλό 1 (6ρ, 5ασ.), Χάρις 9 (3), ΜακΓκί 8 (8ρ.), Βεργίνης.