Football League: Έδειξε… ψυχή ο Απόλλων, πήρε το ντέρμπι η Σπάρτη

165432

Έπαιξε με τη… φωτιά αλλά δεν κάηκε. Ο Απόλλων Σμύρνης έδειξε ψυχή και επικράτησε 3-2 με ανατροπή της Καλλιθέας στη Ριζούπολη! Πήρε το ντέρμπι με τον Πανθρακικό η Σπάρτη, 2-1.

Απόλλων με… ψυχή! Η Ελαφρά Ταξιαρχία έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Καλλιθέα, σκοράροντας δύο τέρματα στο 80’ και στις καθυστερήσεις και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθειά του για επιστροφή στην Super League. Πήρε το ντέρμπι με τον Πανθρακικό η Σπάρτη (2-1), εύκολα ο Αχαρναϊκός.

Έπαιξε με τη φωτιά αλλά δεν κάηκε. Ο Απόλλων Σμύρνης ξεκίνησε με το δεξίτην προσπάθεια επιστροφής της στη Super League καθώς επικράτησε πολύ δύσκολα και με ανατροπή της Καλλιθέας με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Σταματάκου στο 13’ αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Διαμαντόπουλου. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, πάντως, η Καλλιθέα πήρε εκ νέου το προβάδισμα και πάλι με τον Σταματάκο.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα τρία λεπτά μετά την έναρξή της, η Καλλιθέα κέρδισε πέναλτι αλλά ο Μπέλης έστειλε τη μπάλα άουτ και έχασε την ευκαιρία να… κλειδώσει το τρίποντο για την ομάδα του. Μετά από αυτό οι παίκτες του Απόλλωνα αναθάρρησαν, βγήκαν μπροστά και έψαξαν το γκολ. Το πέτυχαν δε στο 80ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Διαμαντόπουλου και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αλμπάνης λύτρωσε τους γηπεδούχους σκοράροντας μέσα από την περιοχή και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Στο ντέρμπι της ημέρας, η Σπάρτη επικράτησε 2-1 του Πανθρακικού. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του πολύπειρου Στέλιου Ηλιάδη ωστόσο η ομάδα της Λακωνίας κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Ο Αναστασάκος ισοφάρισε για τους γηπεδούχους και στο 60ο λεπτό ο Σιώπης έγραψε το 2-1 για τη Σπάρτη, με το σκορ να μένει μέχρι το φινάλε.

Ο Αχαρναϊκός έκανε… πλάκα στην Καλλονή επικρατώντας με 3-0. Ο Ψιάνος στο 21’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του για να έρθει στο 56’ ο Ντούνγκα να κάνει το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90’ ο Σωτηράκος.

Τέλος, Παναιγιάλειος και Χανιά ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0). Το ματς δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο, με τους Αιγιώτες να είναι ελαφρώς ανώτεροι αλλά να μην δημιουργούν κάτι το αξιοσημείωτο. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες καθώς στο 90’ αποβλήθηκαν οι Τσιλιγκίρης και Ζέρης.