Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης: 10η νίκη και συνεχίζουμε

Τη 10η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Β’Εθνικής πέτυχε χθες το απόγευμα (5/3) η ομάδα μας στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου κόντρα στον Αία Ευόσμου με 58-44.

Η ομάδα μας αγωνίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι χωρίς τον Γιώργο Παπαδιονυσίου ενώ επανήλθε στην αγωνιστική δράση ο Μάρκο Ψάλτου.Έγινε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι με τις 2 ομάδες να είναι αρκετά άστοχες απόδειξη του πολύ χαμηλού σκορ.

Μουδιασμένο ξεκίνημα για την ομάδα μας που προσπαθούσε να βρει λύσεις απέναντι στη κλειστή άμυνα ζώνης που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι από την αρχή έως το τέλος του αγώνα.Μετά το αρχικό 7-7 η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 10-3 στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου με πρωταγωνιστές τους Τοπουζίδη και Γεωργιάδη και έκλεισε τη πρώτη περίοδο προηγούμενη με 17-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίχτες μας μπήκαν στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι σε άμυνα και επίθεση.Με τους Ιωάννου,Τοπουζίδη και Παπαρέγκα να βρίσκουν στόχο έξω από τα 6,75 και παίζοντας πολύ παθιασμένη άμυνα η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 20-09 και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με αέρα 18 πόντων (37-19).

Δυνατό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μουράτογλου να είναι εξαιρετικός και να σημειώνει 9 συνεχόμενους πόντους και την ομάδα μας να ξεφεύγει στο +24 (46-22).Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την πίεση τους ευστόχησαν σε κάποια μεγάλα σουτ και σε συνδυασμό με τη μερική χαλάρωση των δικών μας παιχτών θα καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου και πάλι στους 18 πόντους (50-32).

Πολύ άστοχη και νευρική η ομάδα μας στη τέταρτη και τελευταία περίοδο.Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν τη διαφορά 2 φορές στους 12 πόντους (50-38 και 54-42) με κορυφαίους παίχτες τους Τσιμπή και Δεληγιάννη χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω.Τελικό αποτέλεσμα 58-44 αποτέλεσμα που κρίνεται απόλυτα δίκαιο.Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η παρθενική συμμετοχή του 16χρονου προερχόμενου από τις ακαδημίες του Συλλόγου μας Ηλία Παπαζήση που λίγο έλειψε μάλιστα να σκοράρει στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους διαιτητές της χθεσινής αναμέτρησης κύριους Καρακάση και Καρπάνο για την άριστη διαιτησία τους στο χθεσινό παιχνίδι.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας τη Κυριακή 12/3 στο Λαγκαδά κόντρα στον τοπικό Ερμή Λαγκαδά.