Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης: Αντρικό τμήμα και τμήμα νέων κατέκτησαν τη πρωτιά σε αντίστοιχα τουρνουά

2/2 και χθες για το αντρικό τμήμα και την ομάδα νέων καθώς οι μεν άντρες επικράτησαν του Α.Ο.Γλαύκου με 66-74 και κατέκτησαν τη πρώτη θέση στου Τουρνουά που διοργάνωσε η Πατρινή ομάδα και οι δε νέοι κέρδισαν τον Α.Σ. Λέων με 57-61 και κατέκτησαν και αυτοί τη πρώτη θέση στο Τουρνουά που διοργάνωσε ο Α.Σ. Λέων.

Στο τελικό των ανδρών μουδιασμένο ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή με 14-13 μετά από 10′ αγώνα. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας θα μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και βρίσκοντας επιθετικές λύσεις στο πρόσωπο πολλών παιχτών θα τρέξει ένα σερί 12-20 και θα πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 26-33. Κακή τρίτη περίοδος για την ομάδα μας, χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και με κακές επιλογές στην άμυνα κάτι που θα εκμεταλλευτούν οι γηπεδούχοι και με σερί 24-20 θα μειώσει σε 50-53 με τη συμπλήρωση 30′ αγώνα. Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίχτες μας έσφιξαν κατά πολύ την άμυνα και βγάζοντας ωραίες φάσεις στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 10 πόντους. Τελικό αποτέλεσμα 66-74, νίκη για την ομάδα μας η οποία σε αυτό το διήμερο τουρνουά έδειξε αρκετά καλά στοιχεία δείχνοντας ότι βαδίζει στο σωστό δρόμο ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος στις 8/10.

Γλαύκος – Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου 66-74

Διαιτητές: Δημόπουλος-Κοτσίρης

Δεκ: 14-13 12-20 24-16 20-22

Γλαύκος: (Βουρνάς) Χονδρογιάννης 17(2),Εφετόπουλος 2,Λαμπρόπουλος 12(1),Γιαννικόπουλος 11,Νιφόρας 12(2),Βαγγέλης,Σακελαρόπουλος,Κάλλης 6(2),Πελεκούδας 4,Διαμαντόπουλος,Σπυράκος 2.

Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου: (Δημητριάδης) Γυφτάκης 6(1),Τριπολίδης.Γ,Λειβαδάς,Ντόβας 12(2),Ξηρός 2,Μουράτογλου 10(2),Σταυρόπουλος 10(1),Περρωτής 8,Πολίτης 15,Καραγκιολίδης 9(1),Αδαμόπουλος 2.

Στο τελικό των νέων έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο πρωτάθλημα της Β’Εσκαβδε. Λέων και Χαρίλαος Τρικούπης συμβάδιζαν στο σκορ επί 40′ με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ήταν ένα παιχνίδι που κυρίαρχησε το πάθος, η δύναμη και το καθαρό μυαλό στις τελευταίες κρίσιμες επιθέσεις. Τελικό αποτέλεσμα 57-61 και δίκαιη νίκη για την ομάδα μας που ήταν καλύτερη στα σημεία από τους αντιπάλους της και άξιζε τη νίκη.

Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι: Κιρκινέζος Νίκος, Σακκαρέλης Παναγιώτης, Τσαμαδιάς Χρήστος, Παπαζήσης Ηλίας, Βαλεράς Παναγιώτης, Κιτσάκης Γεράσιμος, Σερμετζέλης Παναγιώτης, Τριπολίδης Γιάννης, Τριπολίδης Διονύσης, Λειβαδάς Χρήστος, Ελεθερίου Διομήδης. Δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμού οι: Τσαπατώρης, Καραβασίλης, Τζάνος.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τις διοικήσεις των Α.Ο.Γλαύκου και Α.Σ.Λέων για τις άρτιες διοργανώσεις των δύο αυτών τουρνουά, να τις ευχαριστήσουμε για τη φιλοξενία και να τις ευχηθούμε να έχουν μια καλή και υγιή αγωνιστική σεζόν.

Εμάς από σήμερα συνεχίζεται η προετοιμασία και των δύο ομάδων μας με αποκλειστικό στόχο τη βελτίωση του παιχνιδιού μας.