Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης: Κατάθεση ψυχής

Πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη πέτυχε χθες το απόγευμα (19/2) στο κλειστό Δακ Μεσολογγίου η ομάδα μας κόντρα στον Α.Σ.Ευρώπη 87′ Πευκοχωρίου με σκορ 71-56 στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Β’Εθνικής Κατηγορίας.Απίστευτη κατάθεση ψυχής και επίδειξη μπασκετικού εγωισμού  παρά τα πολλά προβλήματα απέναντι σε ένα πάρα πολύ καλό σύνολο που βρισκόταν μέχρι χθες στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.Η ομάδα μας αγωνίστηκε στο χθεσινό παιχνίδι χωρίς τον Μάρκο Ψάλτου ενώ Δημήτρης Μουράτογλου και Γιώργος Τοπουζίδης αγωνίστηκαν με ενέσεις και έχοντας χάσει μεγάλο μέρος των προπονήσεων μέσα στην εβδομάδα.Και μέσα σε όλα αυτά είχαμε και τον σοβαρό τραυματισμό του Ανδρέα Βουρνά στις αρχές της 3ης περιόδου, καθώς μετά από χτύπημα που δέχθηκε δάγκωσε τη γλώσσα του με αποτέλεσμα να προκαλέσει μεγάλο σκίσιμο και να αναγκαστεί να κάνει 8 ράμματα και να μην μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.Παρόλες αυτές τις ατυχίες όλη η ομάδα έδωσε το καλύτερο της εαυτό προκειμένου να έρθει η 9η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα παίρνοντας για ακόμη μια φορά την απαραίτητη ώθηση από το φίλαθλο κόσμο του Μεσολογγίου.

Στα αγωνισικά ισσοροπημένο ξεκίνημα με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να πάρει τα ηνία στο σκορ με αποτέλεσμα το σκορ να είναι ισόπαλο 10-10 στα μισά της πρώτης περιόδου.Κάπου εκεί θα έρθει ένα μικρό ξέσπασμα από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι με κορυφαίο παίχτη τον Μπάμπη Μουρατίδη θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με 10-17 με την ομάδα μας όμως με 4 συνεχόμενους πόντους του Παπαδιονυσίου να μειώνει σε 14-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αλλαγή σκηνικού στη δεύτερη περίοδο με τους παίχτες μας να μπαίνουν πιο δυνατά και αποφασισμένα.Με πολλές λύσεις στην επίθεση και περιορισμό των βασικών ατού των φιλοξενουμένων στην άμυνα η ομάδα μας θα καταφέρει να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να προηγηθεί,με κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Ιωάννου,Βουρνά και Μουράτογλου.Παρόλα αυτά το Πευκοχώρι έχοντας μεγάλη ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75μ έμενε κοντά στο σκορ.Όμως με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 2 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 32-32 η ομάδα μας τρέχοντας ένα σερί 8-0 κατάφερε να ξεφύγει με 40-32 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.Μάλιστα το 40-32 διαμορφώθηκε με ωραίο buzzer beater του Ανδρέα Βουρνά.

Το Πευκοχώρι γύρισε πιο συγκεντρωμένο από τα αποδυτήρια και τρέχοντας ένα σερί 2-10 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα σε 42-42 με το Μουρατίδη να είναι εξαιρετικός από τους φιλοξενούμενους.Κάπου εκεί θα έρθει η αντίδραση της ομάδας μας που με τον αειθαλή αρχηγό μας Ντίνο Σταυρόπουλο πρωταγωνιστή θα ξαναπάρουμε τα ηνία του αγώνα και δεν θα τα ξαναχάσουμε ως το τέλος.Περίπου έξι λεπτά πριν τη λήξη της 3ης περιόδου είχαμε και τον άσχημο τραυματισμό του Ανδρέα Βουρνά που έφυγε καταχειροκροτούμενος από τον αγωνιστικό χώρο μη μπορώντας να συνεχίσει το παιχνίδι.Ο νέος αυτός τραυματισμός φάνηκε να συσπειρώνει την υπόλοιπη ομάδα.Με τρομερή άμυνα δεχόμενη μόλις 3 πόντους μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να αυξήσει και άλλο την υπέρ της διαφορά και με τη συμπλήρωση 30′ παιχνιδιού να προηγείται με 56-45.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο δεν παίχτηκε ωραίο μπάσκετ με την ομάδα μας να κάνει οικονομία δυνάμεων λόγω και του περιορισμένου ρόστερ λόγω τραυματισμών και να προσπαθεί να κρατήσει την υπέρ της διαφορά την οποία εν τέλει όχι μόνο κράτησε αλλά και αύξησε.Με τρομερή άμυνα κρατήσαμε τους φιλοξενούμενους για ακόμη ένα δεκάλεπτο χαμηλά (σημείωσαν μόλις 11 πόντους και συνολικά 24 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο) με όλα τα παιδιά που χρησιμοποιήθηκαν να τα δίνουν όλα.Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το παρθενικό καλάθι στο πρωτάθλημα της Β’Εθνικής του νεαρού Μεσολογγίτη προερχόμενο από τις ακαδημίες του συλλόγου μας Χρήστου Τσαπατώρη που πήρε χρόνο συμμετοχής από το κόουτς Δημητριάδη και πρόλαβε και να σκοράρει.Τελικό σκορ λοιπόν 71-56 υπέρ της ομάδας μας.Σκορ που κρίνεται δίκαιο με βάση την εικόνα του χθεσινού παιχνιδιού.

Σύσσωμη η οικογένεια του Γ.Σ.”Χαρίλαος Τρικούπης”Μεσολογγίου εύχεται στους τραυματίες αθλητές της Μάρκο Ψάλτου και Ανδρεά Βουρνά γρήγορη ανάρρωση από τους τραυματισμούς τους και σύντομη επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους.

Την επόμενη Κυριακή 26/2 η ομάδα μας θα ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για το εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Γέφυρα με τη προσοχή όλων να στρέφεται εκεί πλέον.