Ιστορική νίκη του Αίολου Αστακού επί του Ηρακλή!

Νέα, μεγάλη σελίδα στην ιστορία του έγραψε ο Αίολος Αστακού, ο οποίος μετά από σπουδαία προσπάθεια επικράτησε του Ηρακλή με 73-64 και πανηγύρισε το πρώτο του ροζ φύλλο στα play off της Α2!

Ο Μιχάλης Κουταλιανός και οι παίκτες του έδωσαν τα πάντα και στο τέλος πανηγύρισαν μια παλικαρίσια νίκη, έχοντας τη στήριξη του κόσμου του που γέμισε το γήπεδο και έδωσε μεγάλη ώθηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-16, ενώ η καλή εικόνα του Αιόλου συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, όπως μαρτυρά και το 36-27 της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο το σκηνικό άλλαξε με τον Ηρακλή να κάνει επί μέρους σκορ 10-26 για να διαμορφωθεί το 46-53. Η ομάδα μας έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και στο πιο κρίσιμο σημείο πήρε ξανά τα ηνία, πανηγυρίζοντας στο φιναλε.

Ο Φάνης Κουμπούρας ήταν πρώτος σκόρερ με 24 πόντους και όλοι μαζί πάλεψαν στην άμυνα, έχοντας πάθος και θέληση μέχρι το φινάλε.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ-ΗΡΑΚΛΗΣ 73-64

Διαιτητές: Παναγιώτου-Βαρδάλος-Δαρλαμήτσος

Δεκάλεπτα: 20-16, 36-27, 46-53, 73-64.

Αίολος Αστακού (Κουταλιανός): Μπρόζος 5 (1), Θεοδωράκος 6 (2), Κουμπούρας 24 (8/8 β., 8/9 δ., 5 ρ., 4 ασ.), Παπαδιονυσίου 9, Κατσαρές 3, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 6 (1), Κιτσούλης 4, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 3 (10 ρ.), Λυμπάρης 9 (1/2 τρ., 6 ρ.), Γκιζόγιαννης 4.

Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11, Γιαννακίδης 15 (4/6 τρ.), Τότσιος 7, Ονάσογλου, Δέσπος 2, Χρυσόπουλος 12, Γκαγκαλούδης 13 (3/3 δ., 1/8 τρ., 4 ασ.), Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας, Χείλαρης 2, Καλαϊτζίδης 2.