Ήττα για Γ.Ε.Α. και Παναιτωλικό – Όλο και πιο κοντά στην άνοδο η Προοδευτική

Μεγάλη νίκη πέτυχε το IBC στα Γιάννενα επί της Γ.Ε.Αγρινίου με 66-63. Στο σχεδόν κατάμεστο γυμναστήριο της Λιμνοπούλας η ΓΕΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 7-14 με καλύτερο τον Σταυρόπουλο.

Το IBC ισορρόπησε με τον Κράνη το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 14-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το IBC κάνει οτι θέλει στο γήπεδο σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 28-12 πηγαίνει μπροστά στο ημίχρονο με 42-26. Η ΓΕΑ εσφιξε την άμυνα της στο δεύτερο μέρος αλλά για 14 λεπτά αδυνατούσε να βρει τροπο σκοραρισματος με το σκορ στο 58-41. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Αγρινίου τα παίζει ολα για ολα. Βρίσκει μεγάλα σουτ τριών πόντων και με πίεση σε όλο το γηπεδο καταφέρνει να γυρίσει το παιχνίδι στο 62-61. Εκεί οδηγείτε το ματς στην ρουλέτα των βολων αλλα με το σκορ στο 66-63 η ΓΕΑ κάνει λάθος στην επαναφορά και το ματς ουσιαστικα τελειώνει εκει. Ο Μάλλιος είχε 16 πόντους για τους νικητές με τον Τσιρώνη να έχει 10 και τον Κράνη να προσθέτει 13 με 3 τρίποντα. Ο Σταυρόπουλος είχε 12 για την ΓΕΑ με τον Σταμουλάκη να προσθέτει 11 με 3 τρίποντα και τον Σταμούλη 10 με 2 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: Α:14-14 Β:28-12 Γ:11-12 Δ:13-25

IBC(Κουβάτσης): Μάνος, Ματσάγγας 7, Κρικώνης, Χαντάλης 3, Κακατσίδης 2, Λύγδας, Πατραμάνης, Μάλλιος 16, Μακρής 6, Κράνης 13(3), Δάσκαλος 5(1), Τσιρώνης 10(2)

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης): Γυφτάκης 7(1), Τάγκας 8, Λιόκαυτος, Σταμουλάκης 11(3), Σταμούλης 10(2), Δάρλας 3(1), Σταυρόπουλος 12, Ρέντζιος, Τσώλος, Γεωργούλας 8, Τασόπουλος 4, Βούλγαρης

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στα playoffs της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ η Προοδευτική κόντρα στην ομάδα του Ιόνιου Κέρκυρας.

Ο θόρυβος της πορείας του Ιόνιου στο πρωτάθλημα έδωσε στους παίχτες του κόουτς Ζαρκάδα την απαραίτητη συγκέντρωση, με αποτέλεσμα να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί από το πρώτο λεπτό του αγώνα και με μπροστάρηδες τους Τσάσση και Ζαμπάρα να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 19 – 11. Η Προο συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το ημίχρονο, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής με αρκετές αλλαγές, φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 46 – 30.

Η μεγάλη διαφορά έδωσε τη δυνατότητα στο τεχνικό τιμ να δοκιμάσει αρκετά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο, όπως και να βάλει στο ροτέισον της ομάδας τον Θοδωρή Κρητικό, με τον νεαρό γκάρντ να δείχνει πόσο απαραίτητος είναι για την συνέχεια των playoffs, σκοράροντας δύο φορες από την γραμμή του τρίποντου.

Τελικό σκορ 75 – 52 . Πρωτός σκόρερ για την ομάδα μας ο Ζαμπάρας με 17, με τον Τσάσση να προσθέτει 13 και τον Καλαμπαλικη 10. Απο τον Ιόνιο ο Παπακώστας σημείωσε 17 και ο Κεραμιδάς 16.

Δεκάλεπτα : Α: 19-11 Β: 27-19 Γ: 15-11 Δ: 14-11

Προοδευτική(Ζαρκάδας): Ζαμπάρας 17(1), Διαμάντης 7(1), Τσάσσης 13(1), Μακρής 6, Κατερινόπουλος 6, Φραγκελάκης 3(1), Καλαμπαλίκης 10, Κρητικός 6(2), Αραχωβίτης 7(1), Φωτόπουλος, Χαντζής, Μπαλωμένος

Ιόνιος: Παπακώστας 17(2), Κεραμιδάς 16(3), Καρύδης 9(3), Παπαδάτος 4, Χρήστου 4, Σαλαμπάσης 2, Γελατσόρας

O Άκτιος Απόλλων ήταν ο μεγάλος νικητής του μεγάλου αγώνα της Γ ΕΣΚΑΒΔΕ με αντίπαλο την under21 το Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με ελλείψεις βασικών του παικτών πράγμα το οποίο έδωσε την ευκαιρία στο Θανάση Παπαθανασόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που αγωνίζονται στις μικρότερες κατηγορίες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άκτιος Απόλλων κατάφερε να πάρει σημαντική διαφορά στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 46 – 29.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός αντέδρασε και κατάφερε να πετύχει 43 πόντους στην επίθεση παρά το νεαρό της ηλικίας αλλά το πρόβλημα ήταν άμυνα και έτσι ήρθε η ήττα με 87-72. Ο Παναιτωλικός αγωνίζεται την επόμενη Κυριακή στο ΔΑΚ Αγρινίου στις 12.00 απέναντι στον Α.Ο. Ηρακλής Μοναστηρακίου και με νικη κατακτάει την πρώτης θέση του Νοτίου Ομίλου η οποία οδηγεί στην Β΄κατηγορία της Ε.Σ.ΚΑ.ΒΔ.Ε.

Διαιτητές : Ζέρβας – Εδιαρόγλου

Δεκάλεπτα : 23 – 12 , 23 – 17 , 22 – 21 , 19 – 22.

Άκτιος Απόλλων Πρέβεζας (Παπαμιχαήλ): Δημολίτσας 2 , Zώης 3 (1) , Τσεκούρας 26 (5) , Μπάκος 3 , Τζάλλας 7 (1) , Σκαμνέλος 6 (2) , Ζέρβας 8 , Χασιώτης 3 (1) , Ευθυμίου 11 , Αργυρός 1 , Τσέτσικας 17.

Παναιτωλικός Γ. Φ, Σ. ( Παπαθανασόπουλος Αθ.) : Χουλιάρας Θ. 3 , Καραμπέρης Ε. 3 (1) , Χουλιάρας Εμ , Παπαθανασόπουλος Δ. 8 , Αργυρίου Ι. 20 (1), Παπαθανασόπουλος Αλ. , Λουκάς Δ 2 , Πάγια Ι. 7 , Σύρρος Α. , Τσίρτσης Ε. 3 , Παπαθανασόπουλος Ι. 26 (3)